rozdzielnosc-majtkowa-malzenska-a-dziedziczenie

Rozdzielność majątkowa małżonków a dziedziczenie

Temat umowy majątkowej małżeńskiej, czyli intercyzy, to rozwiązanie, które budzi niezwykle skrajne emocje. Jedni uważają ją za przejaw zdrowego rozsądku, inni za brak zaufania. Niemniej jest to coraz częstsze rozwiązanie i z tego względu warto mu się przyjrzeć. Również ze względu na ustalenie czy rozdzielność majątkowa małżonków ma wpływ na dziedziczenie.

Przeczytaj także: Rodzaje małżeńskich ustrojów majątkowych 

Czym jest intercyza?

Intercyza to umowa zawierana przez małżonków bądź przyszłych małżonków w formie aktu notarialnego. Na jej podstawie zostaje zmieniony ustawowy porządek majątkowy. Usuwa się wspólność majątkową małżonków i w jej miejsce wprowadzane zostają inne stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami.

Rozróżniamy cztery rodzaje intercyzy: rozszerzenie wspólności majątkowej, ograniczenie wspólności majątkowej, rozdzielność majątkowa i rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków.

Zobacz także: Intercyza w trakcie małżeństwa

Czy intercyza wpływa na dziedziczenie?

Nie, ustanowienie rozdzielności majątkowej nie ma wpływu na dziedziczenie. Jeśli spadkodawca nie zostawił po sobie ważnego testamentu, to w pierwszej kolejności dziedziczyć będą po nim małżonek i dzieci, jako spadkobiercy ustawowi.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że wielkość dziedziczonego przez spadkobierców ustawowych majątku, będzie najprawdopodobniej inna niż w przypadku małżeństw, w których obowiązuje ustawowy ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. W przypadku wspólności majątkowej do spadku po zmarłym wchodziłaby połowa majątku wspólnego. Warto tutaj przypomnieć wpis o korzystaniu z mieszkania zmarłego.

Aczkolwiek w sytuacji, gdy małżonkowie mają majątki odrębne, najprawdopodobniej majątki te mogą mieć różną wielkość.

Może Cię zainteresować: Kto może wnieść wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszamy Cię do kontaktu z naszą Kancelarią:
58 354 10 88 lub email: info@kancelaria-temida.com

Skorzystaj z pomocy adwokata z naszej Kancelarii Prawnej w Gdańsku nawet bez wychodzenia z domu!
Umów się na poradę w Kancelarii Adwokackiej, wideoporadę lub poradę telefoniczną.