+48 784 576 666 | +48 58 354 10 88 | info@kancelaria-temida.com | ul. Lendziona 4E, 80-264 Gdańsk| Panel Klienta

Kancelaria prawna Gdynia

Jak przeprowadzić podział majątku w Gdyni po rozwodzie? Odpowiada prawnik od spraw rodzinnych

Zupełnie naturalną sprawą jest, że małżonkowie – w czasie trwania swojego małżeństwa – gromadzą majątek. Jeżeli nie zdecydowali się oni na modyfikację ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej – chociażby poprzez podpisanie tzw. intercyzy – majątek ten należy się każdemu z nich. W związku z tym, kiedy dochodzi do rozwodu, trzeba go podzielić. Jak to zrobić? Poznanie odpowiedzi na to pytanie jest tak samo istotne, jak przyjęcie odpowiedniej strategii podziału, która pozwoli każdemu z byłych małżonków na pełną ochronę przysługujących mu praw. Do tego z kolei często niezbędny jest adwokat.

 

Rozwód a podział majątku – jak pogodzić te dwie sprawy?

Teoretycznie – zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz Kodeksu postępowania cywilnego – sąd orzekający rozwód mógłby od razu dokonać podziału majątku wspólnego. Jednak rzadko kiedy tak się dzieje, o czym może zaświadczyć chyba każda kancelaria prawna, zarówno z Warszawy, Wrocławia czy z miasta takiego jak Gdynia – lokalizacja nie odgrywa tutaj roli. Jak wyjaśnia adwokat, przepisy stanowią, że rozwiązanie to można zastosować wówczas, gdy podział majątku nie doprowadzi do zbytniego przedłużenia sprawy rozwodowej. Natomiast sądy przeważnie stają na stanowisku, że dojdzie do takiego przedłużenia. Co nie zmienia faktu, że można wnioskować o podział majątku już w pozwie rozwodowym.

 

W jaki sposób można uzyskać podział majątku w Gdyni?

W związku z tym po tym, gdy uprawomocni się wyrok rozwodowy, byli małżonkowie muszą jeszcze podzielić majątek wspólny. Podział możliwy jest na dwa sposoby: poprzez zainicjowanie odrębnej sprawy sądowej lub na mocy umowy stron. Pierwsze z tych rozwiązań jest przeważnie stosowne wtedy, gdy byłym współmałżonkom nie uda się dojść do porozumienia co do tego, jak powinien wyglądać podział. Nierzadko rozwód wiąże się z poważnym konfliktem pomiędzy partnerami, który przenosi się także na podział majątku. Stąd jego przeprowadzenie za pomocą umowy nie jest zbyt często spotykane.

Jeżeli jednak po rozwodzie uda się dojść do porozumienia w omawianej tu kwestii, trzeba pamiętać, że umowny podział majątku często wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Wynika to z faktu, że nierzadko w skład majątku małżeńskiego wchodzi nieruchomość, a wtedy – co jasne jest dla każdego prawnika – do przeniesienia jej własności potrzebny jest właśnie akt notarialny. Natomiast podział majątku na drodze postępowania cywilnego toczy się w myśl przepisów Kodeksu postępowania cywilnego i wymaga zainicjowania standardowej procedury sądowej.

 

Prawnik radzi: warto mieć dobrze opracowaną strategię

Dobry adwokat prowadzący sprawy o podział majątku z pewnością doradzi przede wszystkim przygotowanie odpowiedniej strategii. Trzeba dobrze zastanowić się – a kancelaria prawna może być tu naprawdę nieocenioną pomocą – w jaki sposób dokonać takiego podziału. Zwłaszcza że często podział majątku w myśl zasady „każdemu po połowie” nie jest możliwy. Niejednokrotnie byli małżonkowie muszą sprzedać majątek i podzielić się zyskami bądź przenieść jego własność na jednego z nich z obowiązkiem spłaty drugiego. Prawie zawsze więc podział majątku należy do niezwykle trudnych i skomplikowanych spraw – nie raz nawet trudniejszych, niż rozwód czy alimenty – i właśnie dlatego fachowy prawnik może w nich odegrać tak istotną rolę. Jak go znaleźć?

 

Kancelaria adwokacka może pomóc – jak ją znaleźć w Gdyni i okolicach?

Kancelaria adwokacka, która zajmuje się doradzaniem i reprezentacją swoich klientów w sprawach o podział majątku małżeńskiego, powinna przede wszystkim wyróżniać się dużym doświadczeniem swoich prawników w prowadzeniu tego rodzaju spraw. Bez tego – oczywiście o ile doświadczenie poparte jest naprawdę solidną wiedzą – nie sposób przygotować właściwej strategii postępowania, dzięki której podział majątku będzie satysfakcjonujący dla ich klienta. Prawnik, aby móc ochronić interesy swojego klienta – zresztą Gdynia jest miastem, w którym można spotkać osoby zawiedzione działaniem swojego adwokata – musi naprawdę dobrze znać się na swoim fachu. Dlatego warto postawić na specjalistów od podziału majątku wspólnego praktykujących w Gdyni.  

Nasza kancelaria adwokacka stawia przede wszystkim na pełny profesjonalizm zatrudnianych prawników. Stąd były małżonek, który chce przeprowadzić podział majątku, może być pewien, że jego sprawa trafi do prawnika specjalizującego się w sprawach rodzinnych, ze szczególnym uwzględnieniem podziału majątku wspólnego. Zawsze rozpoczynamy od pogłębionej analizy stanu faktycznego sprawy oraz zbadania oczekiwań klienta, który postanowił wybrać usługi naszej kancelarii adwokackiej. Dopiero w następnym kroku proponujemy możliwe rozwiązania, towarzysząc byłemu małżonkowi przy podejmowaniu decyzji. Gdy pełna strategia postępowania jest już gotowa, nasz adwokat może zająć się reprezentacją klienta w całym toku postępowaniu bądź w trakcie przygotowań do sporządzenia umowy podziału majątku wspólnego. Dzięki nam podział majątku nie musi być drogą przez mękę. Nasza siedziba  znajduje się w Gdańsku, jednak dostępna infrastruktura i połączenia  komunikacyjne sprawiają, że nasi klienci to mieszkańcy  Gdyni, Sopotu i całej okolicy Trójmiasta. Wspólnie znajdziemy dogodny termin na spotkanie i przeanalizujemy poszczególne kwestie przed rozpoczęciem procedury.

pl_PLPolish