+48 574 515 742 | +48 58 354 10 88 | info@kancelaria-temida.com | ul. Lendziona 4E, 80-264 Gdańsk| Panel Klienta

Zachowek - prawnik, adwokat Gdańsk

Zachowek: informacje ogólne

Zstępnymmałżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek)

Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku np. w postaci darowizny, przysługuje mu roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej. Przy ustalaniu udziału spadkowego stanowiącego podstawę do obliczania zachowku uwzględnia się także spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy spadek odrzucili, natomiast nie uwzględnia się spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia albo zostali wydziedziczeni. Przy obliczaniu zachowku nie uwzględnia się zapisów zwykłych i poleceń, natomiast dolicza się do spadku, stosownie do przepisów poniższych, darowizny oraz zapisy windykacyjne dokonane przez spadkodawcę.

Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku:

 •  drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.
 • darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych (przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu)
 • darowizn, które spadkodawca uczynił przed zawarciem z nim małżeństwa (przy obliczaniu zachowku należnego małżonkowi

Jeżeli uprawnionym do zachowku jest zstępny spadkodawcy, zalicza się na należny mu zachowek poniesione przez spadkodawcę koszty wychowania oraz wykształcenia ogólnego i zawodowego, o ile koszty te przekraczają przeciętną miarę przyjętą w danym środowisku.

 

Roszczenie z tytułu zachowku przechodzi na spadkobiercę osoby uprawnionej do zachowku tylko wtedy, gdy spadkobierca ten należy do osób uprawnionych do zachowku po pierwszym spadkodawcy.

 

Roszczenie uprawnionego z tytułu zachowku przedawnia się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu. 

Umów się na rozmowę z adwokatem z naszej Kancelarii Prawnej w Gdańsku. 


Co zyskujesz korzystając z naszej pomocy przy zachowku?

 • Uzyskasz wnikliwą poradę wraz z dogłębnym zapoznaniem się z dokumentami Twojej sprawy. Adwokat odpowie na wszystkie Twoje pytania. 
 • Pomożemy Ci zebrać potrzebną dokumentację oraz inne potrzebne dowody do sprawy.
 • Wybierzemy dowody, które są dla Ciebie najkorzystniejsze, tak aby wygrać Twoją sprawę!
 • Wspólnie przygotujemy się do każdej rozprawy oraz wspólnie z Tobą sporządzimy listę pytań do stron, świadków oraz biegłych.
 • Reprezentujemy w Sądzie, jesteśmy obecni na posiedzeniach Sądu razem z Tobą, więc nie będziesz sam! Dopilnujemy Twoich interesów!
 • Będziesz uczestniczył wspólnie z nami na każdym etapie przygotowania do rozpraw, dlatego będąc z nami na rozprawie, nic Cię nie zaskoczy 
 • Sporządzamy wszelkie pisma procesowe, jak również apelacje i zażalenia od orzeczeń sądów I instancji i reprezentujemy Klientów w postępowaniach odwoławczych,
 • Adwokat z naszej Kancelarii w Gdańsku sporządza kasacje, reprezentujemy Klientów w postępowaniach kasacyjnych przed Sądem Najwyższym. 
 • Pozostajemy z Tobą w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym. Rozumiemy, że w sprawach rodzinnych bywają trudne chwile, w których potrzebne jest nasze wsparcie. Możesz zadzwonić do adwokata z naszej Kancelarii w Gdańsku zawsze, gdy potrzebujesz rozmowy
 • Dostaniesz dostęp do platformy on-line naszej Kancelarii w celu monitorowania Twojej sprawy. Będzie tam na bieżąco uaktualniany stan Twojej sprawy jak również będą tam udostępniane dokumenty. Gdy do Twojej sprawy zostanie dodany nowa informacja lub dokument (np. otrzymane z Sądu lub od przeciwnej strony pismo, protokół z rozprawy, wyrok etc.) otrzymasz maila z powiadomieniem. Będziesz miał/a dostęp do Twojej sprawy, jej statusu oraz wszelkich pism i informacji na jej temat 24h/dobę przez 7 dni w tygodniu. Aplikacja mobilna naszej platformy jest również bezpłatnie dostępna w Google Play.  

Nasza Kancelaria zajmuje się także ustalaniem zachowku w Gdyni. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Zadzwoń! Adwokat z naszej Kancelarii w Gdańsku doradzi i pomoże wybrać najlepszą dla Ciebie opcję.

Skorzystaj z naszego doświadczenia!