+48 574 515 742 | +48 58 354 10 88 | info@kancelaria-temida.com | ul. Lendziona 4E, 80-264 Gdańsk| Panel Klienta

Testament Gdańsk - prawnik, adwokat Gdańsk

Szukasz wsparcia prawnego związanego z unieważnieniem testamentu? Skorzystaj z profesjonalnej pomocy prawnej. Unieważnienie testamentu możliwe jest tylko w konkretnych przypadkach, a cały proces może być bardzo skomplikowany. 

Unieważnienie testamentu - kompleksowa pomoc

Unieważnienie testamentu wymaga podjęcia określonych czynności prawnych, a także spełnienia pewnych warunków. Nie w każdym przypadku działanie takie jest możliwe. Właśnie dlatego osoby, które rozważają unieważnienie testamentu, powinny skonsultować się z prawnikiem, który odpowie na wszystkie pytania i wyjaśni, czy w danym przypadku jest to możliwe.

 • Twój najbliższy krewny zmarł i zostawił testament, z którym się nie zgadzasz?
 • A może uważasz, że testament został podrobiony lub spadkodawca sporządził go w czasie, gdy nie miał pełnej świadomości?
 • Chcesz podważyć testament?

 

Przez ponad 10 lat istnienia naszej Kancelarii prowadziliśmy wiele takich spraw i większość z nich wygraliśmy! Umów się na rozmowę z adwokatem z naszej Kancelarii Prawnej w Gdańsku. 

 

Kiedy możliwe jest unieważnienie testamentu?

Stan wyłączający świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli uzasadnia żądanie o unieważnienie testamentu. W celu ustalenia stanu świadomości testatora w chwili sporządzenia testamentu najczęściej przeprowadza się dowód z opinii biegłego, przy czym dowód ten przeprowadza się już po jego śmierci, w trakcie sprawy spadkowej.

 

Nic jednak na przeszkodzie przeprowadzeniu dowodu z opinii biegłego lub przesłuchania świadków w sprawie spadkowej, czyli po śmierci testatora. Nadto testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści. Również sporządzenie testamentu pod wpływem groźby prowadzi do nieważności testamentu. 

 

Możesz skorzystać z Notarialnego Rejestru Testamentów

NORT, czyli Notarialny Rejestr Testamentów, to specjalna baza, w której znajdują się wszystkie informacje na temat testamentów sporządzonych własnoręcznie oraz tych, które zostały sporządzone przed notariuszem. Podstawowym celem istnienia takiej bazy jest ochrona testamentów przed zniszczeniem lub przed ewentualnym podrobieniem, co dotyczy w szczególności dokumentów sporządzonych własnoręcznie.

 

Jeśli nie wiesz, czy bliska Ci osoba sporządziła testament lub nie masz pewności, jakie zapisy znalazły się w dokumencie, możesz udać się do dowolnego notariusza i dowiedzieć się, czy dokument sporządzony przez zmarłą osobę znajduje się w bazie. Informacje te nie są jednak dostępne dla każdego. Konieczne jest przedstawienie aktu zgonu. Dostęp do testamentu będzie miała wyłącznie ta osoba, która została wskazana przez spadkodawcę.

 

Oczywiście osoby, które zostały wskazane w testamencie, zostaną o tym powiadomione przez notariusza. Inne osoby mogą dowiedzieć się o tym, jakie zapisy pojawiły się w dokumencie, jedynie poprzez złożenie do sądu odpowiedniego wniosku. Jeśli sąd podejmie taką decyzję, obowiązkiem notariusza będzie okazanie testamentu.

 

Jeżeli okaże się, że będziesz miał wątpliwości co do tego, czy testament stworzony był w stanie wyłączającym świadomie podejmowanie decyzji lub pod wpływem groźby, możesz rozpocząć walkę o unieważnienie testamentu. 

Co zyskujesz korzystając z naszej pomocy przy unieważnieniu testamentu?

 • Uzyskasz wnikliwą poradę wraz z dogłębnym zapoznaniem się z dokumentami Twojej sprawy. Adwokat odpowie na wszystkie Twoje pytania.
 • Pomożemy Ci zebrać potrzebną dokumentację oraz inne potrzebne dowody do sprawy (np. świadków)
 • Wspólnie sporządzimy listę pytań do stron, świadków oraz biegłych
 • Reprezentujemy w Sądzie, jesteśmy obecni na posiedzeniach Sądu razem z Tobą, więc nie będziesz sam! Dopilnujemy Twoich interesów!
 • Sporządzamy wszelkie pisma procesowe, jak również apelacje i zażalenia od orzeczeń sądów I instancji i reprezentujemy Klientów w postępowaniach odwoławczych,
 • Sporządzamy kasacje i reprezentujemy Klientów w postępowaniach kasacyjnych przed Sądem Najwyższym. 
 • Pozostajemy z Tobą w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym. Rozumiemy, że w sprawach rodzinnych bywają trudne chwile, w których potrzebne jest nasze wsparcie. Możesz zadzwonić do adwokata z naszej Kancelarii w Gdańsku zawsze, gdy potrzebujesz rozmowy.
 • Dostaniesz dostęp do platformy on-line naszej Kancelarii w celu monitorowania Twojej sprawy. Będzie tam na bieżąco uaktualniany stan Twojej sprawy jak również będą tam udostępniane dokumenty. Gdy do Twojej sprawy zostanie dodany nowa informacja lub dokument (np. otrzymane z Sądu lub od przeciwnej strony pismo, protokół z rozprawy, wyrok etc.) otrzymasz maila z powiadomieniem. Będziesz miał/a dostęp do Twojej sprawy, jej statusu oraz wszelkich pism i informacji na jej temat 24h/dobę przez 7 dni w tygodniu. Aplikacja mobilna naszej platformy jest również bezpłatnie dostępna w Google Play.  

Sprawy spadkowe bywają niezwykle skomplikowane

Testament jest dokumentem, który budzi wiele emocji, szczególnie wtedy, gdy spadkobiercy nie zgadzają się ze znajdującymi się w dokumencie zapisami. Choć Kodeks Cywilny szczegółowo reguluje kwestie związane z testamentem, spadkobiercy mogą mieć wątpliwości co do testamentu w formie pisemnej. 

 

Nadal jednak wiele osób decyduje się na sporządzenie testamentu pismem ręcznym na wypadek śmierci – jeśli znajdzie się on w Notarialnym Rejestrze Testamentów, nie ma to jednak dużego znaczenia. Testamenty takie są tak samo ważne jak te, które zostały spisane bezpośrednio u notariusza.

 

Podstawą do unieważnienia testamentu może być na przykład podejrzenie, że spadkodawca działał pod wpływem groźby lub że sporządzenie testamentu nastąpiło w stanie wyłączającym świadomie podejmowanie decyzji. Spadkodawcy mogą również działać pod wpływem błędu. Jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że tak było i że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, zapisy w testamencie byłyby zupełnie inne, jest to podstawa do unieważnienia dokumentu.

 

Coraz częściej spadkodawcy zabezpieczają się na wypadek chęci unieważnienia testamentu, chcąc mieć pełen wpływ na to, jak będzie podzielony majątek. Nie zawsze jednak tak się dzieje – wtedy jedynym sposobem na niedopuszczenie do sytuacji, w której majątek nie zostanie rozdysponowany tak, jak powinien, jest właśnie unieważnienie testamentu.

 

Testament Gdańsk – warto skorzystać z profesjonalnej pomocy

Niestety, sprawy związane z unieważnieniem testamentu są niezwykle skomplikowane, szczególnie jeśli wiele osób rości sobie prawa do spadku. W sprawach takich sąd bierze pod uwagę różne okoliczności, jak powołanie spadkobiercy, który będzie miał wyłączny wgląd do testamentu czy to, w jaki sposób podzielony został majątek.

 

Właśnie dlatego w walce o unieważnienie testamentu niezbędne będzie wsparcie prawne. Postaw na pomoc profesjonalnej kancelarii, która specjalizuje się w testamentach w Gdańsku i zwiększ szanse na to, że uda Ci się unieważnić testament, który nie powinien być wykonany!

Nasza Kancelaria zajmuje się także unieważnianiem testamentów w Gdyni. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Zadzwoń! Adwokat z naszej Kancelarii w Gdańsku doradzi i pomoże wybrać najlepszą dla Ciebie opcję.

Skorzystaj z naszego doświadczenia!