+48 784 576 666 | +48 58 354 10 88 | info@kancelaria-temida.com | ul. Lendziona 4E, 80-264 Gdańsk| Panel Klienta

Rozwody Gdańsk – pomoc prawna, adwokat Gdańsk

Nasza Kancelaria specjalizuje się w sprawach rozwodowychDziałamy na rynku już ponad 10 lat, a z naszego doświadczenia skorzystało już wiele osób z Trójmiasta i nie tylko.

Zdaj się na nasze doświadczenie!

W czym możemy pomóc przy rozwodzie? Umów się na rozmowę z adwokatem z naszej Kancelarii w Gdańsku

01

Jesteś w trakcie rozwodu, ale nie przebiega on po Twojej myśli?

02

Planujesz się rozwieść, ale nie wiesz jak się do tego zabrać?

03

Macie małe dziecko/dzieci i nie wiesz, jak przeprowadzić rozwód w sposób najbardziej bezkonfliktowy?

Zadzwoń! Adwokat z naszej Kancelarii Prawnej w Gdańsku doradzi i pomoże wybrać najlepszą dla Ciebie/dla Was opcję rozwodu.

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.

W trakcie sprawy rozwodowej dokonamy również ustalenia:

kontaktów z dziećmi

władzy rodzicielskiej

wysokości alimentów

winy za rozpad małżeństwa

Wybierz interesującą Cię opcję rozwodu:

Rozwód z winy małżonka

Rozwód za porozumieniem stron

Rozwody, sprawy rozwodowe – informacje ogólne

Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie miarkują winy małżonków. Co to znaczy? Małżonek, który jakimkolwiek swoim negatywnym zachowaniem, przyczynił się do rozpadu małżeństwa winien zostać uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa (jeśli drugiemu małżonkowi nie można zarzucić negatywnego zachowania) lub współwinnego rozpadu małżeństwa. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

 

Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

 

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia. 

 

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka.Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. 

 

Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku. 

 

Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelaria Prawną w Gdańsku. Umów się na rozmowę z adwokatem, który doradzi dla Ciebie najlepszą opcję rozwodu. 

Zadzwoń! Adwokat z naszej Kancelarii w Gdańsku doradzi i pomoże wybrać najlepszą dla Ciebie/dla Was opcję.

Skorzystaj z naszego doświadczenia!

pl_PLPolish