+48 784 576 666 | +48 58 354 10 88 | info@kancelaria-temida.com | ul. Lendziona 4E, 80-264 Gdańsk| Panel Klienta

 Prawo rodzinne Gdańsk

Nasza Kancelaria specjalizuje się w sprawach rodzinnych.

Działamy na rynku już ponad 10 lat, a z naszego doświadczenia skorzystało już wiele osób z Trójmiasta i nie tylko.

Jesteś w trakcie sprawy rodzinnej w Sądzie, ale nie przebiega ona po Twojej myśli? Umów się na rozmowę z adwokatem z naszej Kancelarii w Gdańsku.

Pomożemy w:

Macie małe dziecko/dzieci i nie wiesz, jak przeprowadzić sprawę w Sądzie w sposób najbardziej bezkonfliktowy?

Zadzwoń! Adwokat z naszej Kancelarii w Gdańsku doradzi i pomoże wybrać najlepszą dla Ciebie/dla Was opcję.

Skorzystaj z naszego doświadczenia!

Jak uzyskać alimenty? Odpowiada prawnik rodzinny

Sprawy rodzinne nie należą do najłatwiejszych, a w ich ramach rozpatruje się różne problemy: od rozwodów, przez opiekę nad dziećmi, a na alimentach skończywszy. Zresztą sprawy alimentacyjne należą do tych, które najczęściej pojawiają się na wokandzie sądu rodzinnego, wzbudzając spore kontrowersje. Przeważnie chodzi o alimenty na dziecko, które ma płacić jeden z rodziców uchylających się od swoich obowiązków. Jednak w rzeczywistości prawo rodzinne przewiduje alimenty dla o wiele szerszego kręgu uprawnionych. Jedno pytanie pozostaje wspólne: w jaki sposób uzyskać alimenty? Odpowiedź na nie udzieli prawnik rodzinny – adwokat specjalizujący się w tego rodzaju sprawach.

Czytaj więcej

Komu należą się alimenty? Wyjaśnia adwokat

Prawo rodzinne zostało uregulowane przede wszystkim w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Jest to najważniejsza ustawa także z punktu widzenia alimentów. Jej przepisy jasno stanowią, że przez alimenty należy rozumieć dostarczanie środków utrzymania – a w razie konieczności także środków wychowania – przez zobowiązanego do ich świadczenia na rzecz uprawnionego do ich otrzymania. Faktycznie, najczęściej alimenty należą się dzieciom od ich rodziców. Jednak nie tylko. Nie można wykluczyć sytuacji odwrotnej, tzn. konieczności utrzymywania rodziców przez dzieci. Niekiedy do alimentów są uprawnieni także inni członkowie rodziny, przykładowo rodzeństwo.

 

Prawo rodzinne stanowi jasno: wysokość alimentów zależy nie tylko od zarobków

Każdy adwokat – Gdańsk nie jest tu wyjątkiem – może zaświadczyć, że jedną z najtrudniejszych kwestii w sprawach dotyczących alimentów jest określenie ich wysokości. Niektórym wydaje się, że w przypadku gdy nic nie będą zarabiać bądź ich miesięczne dochody będą niskie, to nie będą musieli płacić alimentów. Nic bardziej mylnego. To, w jakiej wysokości zobowiązany do płacenia alimentów będzie je co miesiąc uiszczał, nie zależy od jego zarobków, ale od „możliwości zarobkowych”. To znacząca różnica, którą prawnicy rodzinni wyjaśniają w następujący sposób: ustawodawcy chodzi o to, ile zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych jest w stanie zarobić, a nie ile zarabia.

W grę wchodzi tu więc – warto o tym pamiętać w sprawach alimentacyjnych – zdobyte wykształcenie, doświadczenie zawodowe czy stan zdrowia. Każdy prawnik rodzinny prowadzący sprawę alimentacyjną musi to wziąć pod uwagę, doradzając swojemu klientowi, o jaką wysokość świadczenia alimentacyjnego powinien się starać. W jaki natomiast sposób alimenty można uzyskać? To pytanie nurtuje wiele osób nie tylko w miastach takich Gdańsk czy Gdynia, ale w każdym zakątku kraju.

 

Jak uzyskać alimenty w Gdańsku? Kilka wskazówek od prawnika rodzinnego

Alimenty można otrzymać na dwa sposoby: na mocy wyroku sądu bądź zawartej ugody. Pierwsze rozwiązanie najczęściej stosuje się wówczas, gdy ten, kto ma obowiązek płacenia alimentów, po prostu się z niego nie wywiązuje. Klasycznym przykładem – który mógłby podać właściwie każdy prawnik, któremu sprawy rodzinne nie są obce – jest tu rodzic, który nie płaci na swoje dzieci. Wówczas drugi z nich, który sprawuje codzienną opiekę nad dziećmi, przeważnie, nierzadko z pomocą adwokata, składa sprawę do sądu.

Jednak możliwe jest także inne rozwiązanie, które również prawnicy rodzinni przeważnie ilustrują, odwołując się do spraw rodzinnych, dotyczących relacji na linii rodzice-dzieci. Nie ma przeszkód, aby alimenty na dziecko zostały uzgodnione w umowie zawartej pomiędzy rodzicami. Zresztą alimenty nie są jedynym przykładem spraw rodzinnych, które można załatwić w drodze ugody.

 

Prawo rodzinne trzeba umieć stosować

Otóż doświadczony prawnik rodzinny powie, że stosowanie prawa rodzinnego wymaga nie tylko znajomość przepisów. Nie mniej istotne są specyficzne umiejętności interpersonalne. Dlatego dobry adwokat od spraw rodzinnych zawsze powinien łączyć w sobie te cechy. Tym bardziej że w sprawach rodzinnych – także w przypadków alimentów – często wchodzą w grę ogromne emocje. Prawnik rodzinny powinien umieć pomóc swoim klientom je powściągnąć, co ułatwi im rozwiązanie pojawiających się trudności.

pl_PLPolish