+48 574 515 742 | +48 58 354 10 88 | info@kancelaria-temida.com | ul. Lendziona 4E, 80-264 Gdańsk| Panel Klienta

Zachowek - adwokat Gdynia

Zachowek: informacje ogólne

Zstępnymmałżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek)

Zachowek Gdynia – skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników

Jakiś czas temu odszedł jeden z członków Twojej rodziny, jednak nie zostałeś uwzględniony w testamencie? Zastanawiasz się, czy należysz do grona osób mających prawo do zachowku?

Umów się na rozmowę z adwokatem specjalizującym się w kwestiach związanych z zachowkiem w Gdyni i dowiedz się, na co możesz liczyć.

Komu przysługuje zachowek?

Zastanawiasz się, czy masz prawo do ubiegania się o zachowek? Otóż zachowek przysługuje takim osobom, jak zstępni spadkodawcy i jego małżonek. Zachowek może należeć się także rodzicom spadkodawcy. Zstępni to kolejni potomkowie spadkodawcy, między innymi jego dzieci czy wnuki.

Osoby te mogą liczyć na pewną część spadku, który otrzymaliby przy dziedziczeniu ustawowym. Kwestia ta jest bardzo dokładnie regulowana przez prawo spadkowe. Wiele zależy od tego, czy uprawniony do zachowku jest małoletni lub niezdolny do pracy. Osoby, które zostały pominięte w testamencie, mają szanse na to, aby cieszyć się ułamkową częścią udziału spadkowego.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których następuje wydziedziczenie, ponieważ spadkodawca podjął taką decyzję. W takich przypadkach spadkobierca może nie być uprawniony do otrzymania zachowku. Z zupełnie innym przypadkiem mamy do czynienia wtedy, gdy osoba uprawniona chce odrzucić spadek pozostawiony przez spadkodawcę. Każda sytuacja tego typu wymaga dokładnej analizy.

Co zyskujesz korzystając z naszej pomocy przy zachowku?

  • Uzyskasz wnikliwą poradę wraz z dogłębnym zapoznaniem się z dokumentami Twojej sprawy. Adwokat odpowie na wszystkie Twoje pytania. 
  • Pomożemy Ci zebrać potrzebną dokumentację oraz inne potrzebne dowody do sprawy.
  • Wybierzemy dowody, które są dla Ciebie najkorzystniejsze, tak aby wygrać Twoją sprawę!
  • Wspólnie przygotujemy się do każdej rozprawy oraz wspólnie z Tobą sporządzimy listę pytań do stron, świadków oraz biegłych.
  • Reprezentujemy w Sądzie, jesteśmy obecni na posiedzeniach Sądu razem z Tobą, więc nie będziesz sam! Dopilnujemy Twoich interesów!
  • Będziesz uczestniczył wspólnie z nami na każdym etapie przygotowania do rozpraw, dlatego będąc z nami na rozprawie, nic Cię nie zaskoczy 
  • Sporządzamy wszelkie pisma procesowe, jak również apelacje i zażalenia od orzeczeń sądów I instancji i reprezentujemy Klientów w postępowaniach odwoławczych,
  • Adwokat z naszej Kancelarii w Gdańsku sporządza kasacje, reprezentujemy Klientów w postępowaniach kasacyjnych przed Sądem Najwyższym. 
  • Pozostajemy z Tobą w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym. Rozumiemy, że w sprawach rodzinnych bywają trudne chwile, w których potrzebne jest nasze wsparcie. Możesz zadzwonić do adwokata z naszej Kancelarii w Gdańsku zawsze, gdy potrzebujesz rozmowy
  • Dostaniesz dostęp do platformy on-line naszej Kancelarii w celu monitorowania Twojej sprawy. Będzie tam na bieżąco uaktualniany stan Twojej sprawy jak również będą tam udostępniane dokumenty. Gdy do Twojej sprawy zostanie dodany nowa informacja lub dokument (np. otrzymane z Sądu lub od przeciwnej strony pismo, protokół z rozprawy, wyrok etc.) otrzymasz maila z powiadomieniem. Będziesz miał/a dostęp do Twojej sprawy, jej statusu oraz wszelkich pism i informacji na jej temat 24h/dobę przez 7 dni w tygodniu. Aplikacja mobilna naszej platformy jest również bezpłatnie dostępna w Google Play.  

Zadzwoń! Adwokat z naszej Kancelarii doradzi i pomoże wybrać najlepszą dla Ciebie opcję.

Skorzystaj z naszego doświadczenia!


Ile czasu od ogłoszenia testamentu przedawnia się roszczenie z tytułu zachowku?

Bardzo ważna informacja jest taka, że roszczenie z tytułu prawa do zachowku przedawnia się wraz z upływem pięciu lat od momentu ogłoszenia spadku. Na mocy ustawy czas ten liczony jest od momentu otwarcia spadku, czyli od dnia ogłoszenia testamentu. Po tym czasie następuje przedawnienie. To ważne – naliczanie czasu nie rozpoczyna się z chwilą śmierci spadkodawcy. Wszystko to jasno wynika z prawa spadkowego.

Nie warto jednak czekać tak długo – tym bardziej że sprawy związane z zachowkiem mogą być bardzo skomplikowane. Jeśli chcesz ubiegać się o zachowek, postaraj się rozpocząć działania jak najszybciej.

Zacznij od konsultacji z prawnikiem. W trakcie rozmowy uzyskasz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z zachowkiem i z tym, jak wygląda kwestia dziedziczenia, a także dowiesz się, czy przysługuje Ci takie roszczenie. Jeśli okaże się, że tak, czym prędzej zabierzemy się do pracy.

Czy stwierdzenie nabycia spadku jest konieczne do zachowku?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda kwestia związana ze stwierdzeniem nabycia spadu i zachowkiem. Jeśli chodzi o samo stwierdzenie nabycia spadku, jest to formalne potwierdzenie tego, że spadkobiercy rzeczywiście są uprawnieni do otrzymania zachowku. Osoby, które dążą do przyjęcia spadku, powinny zdecydować się na uzyskanie takiego potwierdzenia – nie tylko wtedy, gdy dział spadku budzi wątpliwości spadkobierców.

Oczywiście należy mieć świadomość, że sprawy spadkowe mogą trwać bardzo długo, nie tylko jeśli chodzi o nabycie spadku. Może na przykład zdarzyć się, że zmarły pozostawił długi spadkowe lub że spadkobiercy chcą przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza. W każdym z tych przypadku warto postawić na profesjonalną pomoc prawną.

Jak wynika z prawa spadkowego, spadkobiercy nie są zobowiązani do stwierdzenia nabycia spadku. Jednocześnie dla możliwości wystąpienia o zachowek przez uprawnionego nie jest wymagane potwierdzenie jego statusu, zarówno poprzez postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, jak i przez akt poświadczenia dziedziczenia.

Zachowek przed postanowieniem stwierdzenia nabycia spadku

Co zrobić w sytuacji, gdy do sądu została wniesiona o stwierdzenie nabycia spadku? Czy w takim przypadku trzeba zaczekać z ubieganiem się o zachowek? Każda sytuacja wymaga odpowiedniego postępowania, jednak na ogół warto zaczekać na orzeczenie sądu. Oczywiście nie należy zapomnieć o pilnowaniu terminu roszczenia, który wynosi pięć lat.

Zachowek Gdynia – dlaczego warto skorzystać ze wsparcia naszej kancelarii?

Poszukujesz specjalisty od prawa spadkowego i dziedziczenia? Zastanawiasz się, czy możesz liczyć na zachowek, a jeśli tak, jaką wysokość zachowku otrzymasz? Odpowiedzi na te i inne pytania uzyskasz podczas konsultacji z jednym z naszych prawników. Specjalizujemy się w udzielaniu pomocy związanej z zachowkami w Gdyni. Działamy na terenie Trójmiasta.

Na co możesz liczyć, korzystając z pomocy prawnej?

  • Pełne zaangażowanie w sprawy naszych klientów,
  • wsparcie na każdym etapie postępowania,
  • pełna pomoc zarówno małżonkowi zmarłego, jak i jego rodzicom czy zstępnym,
  • wyjaśnienie wszystkich kwestii związanych z takimi zagadnieniami, jak dziedziczenie, konsekwencje testamentu, krąg osób uprawnionych do zachowku czy formalności niezbędne do jego otrzymania,
  • reprezentację na każdym etapie postępowania,
  • dostęp do wygodnej platformy online, dzięki której na bieżąco będziesz monitorować swoją sprawę.

Skontaktuj się z nami jeszcze dziś i dowiedz się, jaką pomoc możesz otrzymać w ubieganiu się o zachowek w Gdyni. W pierwszej kolejności porozmawiamy o Twoich prawach, o tym, jakie zapisy zawierał testament i na jaki zachowek możesz liczyć. A kiedy zdecydujesz się na rozpoczęcie działań, my zabierzemy się do pracy! 

Nasza Kancelaria zajmuje się także ustalaniem zachowku w Gdańsku. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.