Temida - CZY MOŻNA PODWYŻSZYĆ ALIMENTY NA DZIECKO?
Temida - CZY MOŻNA PODWYŻSZYĆ ALIMENTY NA DZIECKO?

Podwyższenie alimentów to kwestia, która budzi wiele wątpliwości, zarówno po stronie rodzica sprawującego opiekę nad dzieckiem, jak i tego, który ma obowiązek wypłacania świadczenia. Oczywiście możliwe jest żądanie podwyższenia alimentów, choć nie w każdym przypadku sąd przychyli się do takiego wniosku. Sprawdź, w jakich sytuacjach można złożyć pozew o podwyższenie alimentów!

Przeczytaj więcej na temat alimentów tutaj: Od czego zależy wysokość alimentów?

Co zrobić, gdy kwota świadczeń alimentacyjnych względem dziecka przestaje być wystarczająca?

Świadczenie alimentacyjne ma dostarczać uprawnionemu środki utrzymania i wychowania w sytuacji, w której nie jest on w stanie samodzielnie się utrzymać. Właśnie dlatego obowiązek alimentacyjny najczęściej zasądzany jest na rzecz dzieci.

Od czego zależy wysokość alimentów? Sąd ustala kwotę świadczenia, biorąc pod uwagę koszty związane z utrzymaniem dziecka, a także możliwości zarobkowe zobowiązanego do płacenia alimentów. W każdym przypadku ustalenia dotyczące obowiązku alimentacyjnego są indywidualne.

Bardzo często okazuje się, że z biegiem czasu wysokość świadczenia okazuje się niewystarczająca. W przypadku dzieci wydaje się to naturalne. Ich potrzeby z wiekiem zwykle ulegają zwiększeniu. Pytanie tylko, czy można podwyższyć alimenty na dziecko? Owszem – składając pozew o podwyższenie alimentów.

Podwyższenie alimentów na dziecko – czy jest możliwe?

Ustalając wysokość alimentów, sąd bierze pod uwagę ogólną sytuację stron w chwili wydawania wyroku. Decyzja sądu uzależniona jest od majątkowych możliwości zobowiązanego do obowiązku alimentacyjnego rodzica, a także od tego, jakie są uzasadnione potrzeby dziecka.

Właśnie z tego powodu żądanie podwyższenia wysokości alimentów jest jak najbardziej możliwe. Oczywiście wyłącznie w sytuacji, w której jest to konieczne i wynika na przykład z uzasadnionych potrzeb dziecka.

Wyższe alimenty kiedy można je uzyskać?

Obniżenie bądź podwyższenie kwoty alimentów jest możliwe w momencie wystąpienia istotnej zmiany w zakresie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego do alimentów. Jeśli pokrycie kosztów związanych z wychowaniem dziecka nie jest możliwe z powodu zbyt niskiej kwoty alimentów dziecka, można dążyć do zmiany orzeczenia, w tym do otrzymania maksymalnej wysokości alimentów.

Oczywiście wszystko zależy tutaj od możliwości zarobkowych i od tego, jaka jest sytuacja majątkowa drugiego rodzica. Pod uwagę brane są możliwości zarobkowe, jakie może mieć dana osoba w oparciu o jej wykształcenie i doświadczenie, a nie o aktualne zarobki. Jeśli sąd ustalił wysokość alimentów, zanim rodzic ten dostał nową, o wiele lepiej płatną pracę, można dążyć do wydania wyroku zasądzającego alimenty w wyższej kwocie niż dotychczas. Wiele zależy od pozwu o podwyższenie alimentów.

Uwaga: możliwe jest również obniżenie alimentów, jeśli możliwości majątkowe zobowiązanego do wypłacania świadczenia pogorszyły się, na przykład na skutek pogorszenia stanu zdrowia.

Powodów żądania zarówno podwyższenia, jak i obniżenia wysokości alimentów, może być wiele. Na ogół jest to wzrost usprawiedliwionych wydatków na dziecko. Właśnie dlatego należy bardzo dokładnie zastanowić się nad tym, jakie argumenty o podwyższenie alimentów przedstawić.

Zanim złożymy stosowny pozew do sądu, upewnij się, że przesłanki, na które zamierzasz się powołać, są zasadne oraz w sposób istotny zmieniły sytuację. Tylko w przypadku zmiany okoliczności możesz żądać zmiany orzeczenia, jeśli chodzi o zakres świadczeń alimentacyjnych.

Jeśli potrzebujesz pomocy lub nie wiesz, jak podnieść alimenty, skontaktuj się z naszą Kancelarią prawną w Gdyni. Każda sprawa o podwyższenie alimentów wymaga indywidualnego podejścia.

Wniosek o podwyższenie alimentów – o czym pamiętać?

Bez względu na cel pozwu o podwyższenie alimentów na małoletnie dziecko, w uzasadnieniu należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jeśli sporządzasz pozew samodzielnie, odpowiedz sobie na następujące pytania:

  • Dlaczego domagasz się, aby wysokość alimentów na utrzymanie dziecka została zmieniona (obniżona/podwyższona)?
  • Co sprawia, że nie jesteś w stanie utrzymać dziecka przy obecnej kwocie alimentów?
  • Jakie istotne zmiany zaszły od momentu wydania ostatniego wyroku sądu dotyczącego wysokości obowiązku alimentacyjnego?
  • Czy posiadasz wiarygodne dowody, które przekonają sąd do zwiększenia alimentów?
  • Jakie są obecne koszty utrzymania dziecka?
  • Jaka kwota alimentów powinna zostać zasądzona w sprawie?

W uzasadnieniu pozwu dokładnie i rzetelnie na nie odpowiedz. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od wielu czynników. Ważne jest, aby dokładnie opisać okoliczności całej sprawy, co wpłynie na podwyższenie świadczenia alimentacyjnego. Oczywiście w każdym przypadku sąd ma na uwadze przede wszystkim dobro dziecka.

Jak żądać podwyższenia alimentów? Zacznij od złożenia pozwu

Pozew o zwiększenie alimentów należy złożyć do sądu rejonowego właściwego dla osoby uprawnionej do alimentów lub osoby pozwanej (ze względu na miejsce zamieszkania). Wybór sądu należy do osoby wnoszącej pozew. Pozew składa przedstawiciel ustawowy dziecka małoletniego lub sam uprawniony (po osiągnięciu pełnoletności).

Aby uzyskać wyższe alimenty, nie zapomnij o dołączeniu do pisma odpowiednich dowodów. Mogą to by dokumenty potwierdzające wzrost kosztów utrzymania dziecka czy wykazania innych okoliczności mających wpływ na to, że chcesz ubiegać się o otrzymanie wyższych alimentów. W niektórych przypadkach pomocne mogą być również zeznania świadków. Pamiętaj, że każda sprawa o podwyższenie alimentów traktowana jest w sposób indywidualny. Chodzi tu również o czas trwania postępowania.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: adwokat alimenty Gdańsk

Zmiana orzeczenia dotyczącego obowiązku alimentacyjnego – wiesz już, co należy zrobić

Odpowiedź na pytanie, czy można oczekiwać zmiany umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego, jest twierdząca. Jest to możliwe wyłącznie na mocy orzeczenia sądu, dlatego należy złożyć pozew o podwyższenie alimentów. W związku z tym należy pamiętać o tym, że nie w każdym przypadku sąd może przychylić się do naszego stanowiska i rozpatrzyć pozew na naszą korzyść.

Podwyższenie alimentów jest bowiem zasadne wyłącznie w sytuacjach, w których jest ono absolutnie konieczne. Sprawy o podwyższenie alimentów często bywają skomplikowane. Wszelkie zmiany okoliczności należy również odpowiednio uargumentować i poprzeć stosownymi dowodami, które sąd uzna za wiarygodne.

Co istotne, nie warto decydować się na samodzielne przygotowanie podwyższenie alimentów. Kluczowe jest tutaj bowiem odpowiednie uzasadnienie wniosku, czyli wykazanie, że dotychczasowa kwota alimentów nie jest wystarczająca, aby zaspokoić potrzeby dziecka. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z pomocy adwokata, który ma duże doświadczenie w prowadzeniu spraw alimentacyjnych. Jeśli Ty również chcesz dążyć do podwyższenia alimentów, koniecznie skorzystaj z pomocy prawnika!

Przeczytaj także: Charakter prawny obowiązku alimentacyjnego

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszamy Cię do kontaktu z naszą Kancelarią:
58 354 10 88 lub email: info@kancelaria-temida.com

Skorzystaj z pomocy adwokata z naszej Kancelarii Prawnej w Gdańsku nawet bez wychodzenia z domu!
Umów się na poradę w Kancelarii Adwokackiej, wideoporadę lub poradę telefoniczną.

Leave your comment