kto-moze-wniesc-wniosek-o-stwierdzenie-nabycia-spadku

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może wnieść każdy, kto ma w tym interes prawny. W szczególności będą to więc spadkobiercy, którzy taki interes niewątpliwie posiadają.

Czym w zasadzie jest interes prawny?

To taki interes danej osoby, który wynika z ciążącego na nim obowiązku prawnego lub posiadanego prawa (także przewidzianego przez ustawę). Jego wykazanie stanowi podstawową przesłankę umożliwiającą udział w postępowaniu lub żądanie konkretnej czynności od organu.

Co może stanowić interes (prawny) dla wniosku o stwierdzenie nabycia spadku? 

Przykładowo interes prawny dla stwierdzenia nabycia spadku posiadają wierzyciele spadku. Bowiem jeżeli ich dłużnikiem był spadkodawca, po jego śmierci mają prawo żądać zaspokojenia roszczenia od spadkobierców. Tak samo należy zaliczyć do grupy osób posiadających interes prawny wierzycieli spadkobierców.

Przeczytaj również: Odpowiedzialność za długi spadkowe

Interes prawny bez wątpienia posiadają także zapisobiercy, kuratorzy spadku oraz wykonawcy testamentu.

Również osoby, które są powołane do dziedziczenia w dalszej kolejności posiadają interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku. Chociażby dlatego, że mają prawo by nie znajdować się w stanie niepewności.

Kolejną niebudzącą wątpliwości grupą osób posiadającą interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku są współwłaściciele przedmiotów wchodzących w skład spadku.

Jednakże ww. podmioty to tylko przykłady. Katalog osób uprawnionych jest zdecydowanie szerszy i nie jest katalogiem zamkniętym. Każda bowiem sytuacja winna być rozpatrzona indywidualnie. Takie stanowisko wielokrotnie podkreśla SN w swoich orzeczeniach.

A gdy wnioskodawca nie wykaże interesu prawnego?

Niewykazanie interesu w stwierdzeniu nabycia spadku skutkuje oddaleniem wniosku, a w konsekwencji poniesieniem kosztów. Dlatego każdorazowo warto w takich sytuacjach zaczerpnąć pomocy prawnika.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej kancelarii: sprawy spadkowe Gdańsk

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszamy Cię do kontaktu z naszą Kancelarią:
58 354 10 88 lub email: info@kancelaria-temida.com

Skorzystaj z pomocy adwokata z naszej Kancelarii Prawnej w Gdańsku nawet bez wychodzenia z domu!
Umów się na poradę w Kancelarii Adwokackiej, wideoporadę lub poradę telefoniczną.