Nie bez powodu sprawy spadkowe uznawane są za jedne z najtrudniejszych. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy brakuje wiedzy o krewnych zmarłego, a tym samym niemożliwe jest ustalenie, kto powinien odziedziczyć spadek. Rozwiązaniem może okazać się poszukiwanie spadkobierców.
Kiedy konieczne jest poszukiwanie spadkobierców?
Konieczność odszukania spadkobierców zmarłego pojawia się zawsze wtedy, kiedy po jego śmierci brakuje szczegółowych informacji na temat posiadanych przez niego krewnych. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, kiedy kontakty z niektórymi członkami rodziny zostają zerwane – na przykład po konflikcie czy zawarciu nowego związku małżeńskiego, a także po emigracji czy zmianie nazwiska. Nie oznacza to jednak, że krewni, z którymi zmarły nie utrzymywał kontaktu, nie mają prawa do dziedziczenia. Oczywiście dotyczy do dziedziczenia ustawowego, a nie testamentowego.
Poszukiwanie spadkobierców jest więc niezbędne zawsze wtedy, gdy pojawia się potrzeba ustalenia kolejności dziedziczenia. Na ogół problem ten występuje, gdy nie żyje małżonek, dzieci, rodzice czy rodzeństwo zmarłego lub wtedy, gdy zmarły nie miał bliższej rodziny, z którą utrzymywałby kontakt. Ustalenie pełnego kręgu spadkobierców zmniejsza także ryzyko unieważnienia testamentu w późniejszym czasie.
Od czego zacząć poszukiwanie spadkobierców?
Niejednokrotnie zdarza się, że na poszukiwanie spadkobierców decyduje się jedyna bliska osoba zmarłego. Powodem może być między innymi chęć uzyskania pewności co do tego, że nie ma innych spadkobierców i nie pojawią się oni w przyszłości, na przykład ubiegając się o zachowek. Bywa też tak, że na krótko przed śmiercią spadkodawca wspomniał o dalekich członkach rodziny, z którymi utracił kontakt. Nietrudno domyślić się, że powodów poszukiwania sytuacji może być wiele – życie bowiem pisze różne, często zaskakujące scenariusze.
W takiej sytuacji pojawia się pytanie, od czego zacząć poszukiwania spadkobierców. Warto – w miarę możliwości – zgromadzić dokumenty, takie jak akty urodzenia, akty zgonu, akty małżeństwa, a także księgi wieczyste, które również mogą okazać się cenną wskazówką. Informacji można także szukać w albumach rodzinnych lub kontaktując się z innymi, znanymi członkami rodziny – na przykład z rodzeństwem czy kuzynostwem zmarłego. Jeśli zmarły od wielu lat mieszkał w bloku, źródłem informacji mogą również okazać się sąsiedzi.
Dobrym pomysłem może być także zajrzenie do ksiąg parafialnych. Archiwa kościelne także bywają cennym źródłem informacji na temat historii rodzinnych czy więzów krwi, łączących parafian. Co ważne, księgi takie mogą zawierać dane nawet sprzed kilkudziesięciu lat, co może okazać się istotne przy poszukiwaniu spadkobierców.
Należy jednak mieć świadomość, że samodzielne poszukiwanie spadkobierców może być bardzo trudne. Mowa tu nie tylko o konieczności poświęcenia dużej ilości czasu, ale też o trudnościach w uzyskaniu dostępu do różnych dokumentów – zarówno urzędowych, jak i kościelnych.
POMAGAMY W
USTALANIU SPADKOBIERCÓW
Skontaktuj się z Naszą Kancelarią
Jak wygląda poszukiwanie spadkobierców przez sąd?
W sytuacji, kiedy nie udaje się ustalić spadkobierców, sprawa może trafić do sądu. Każda tego typu sprawa o dział spadku rozpatrywana jest przez sąd w sposób indywidualny. Co ważne, sąd nie stwierdzi nabycia spadku w sytuacji, gdy ma jakiekolwiek wątpliwości co do tego, kto może i kto powinien dziedziczyć.
Jeśli chodzi o sposoby poszukiwania spadkobierców przez sąd, metody bywają różne. Mogą to być przesłuchania świadków czy wydanie nakazu przedstawienia dokumentów, na przykład z USC czy z ZUS. Czasami sądy podejmują decyzję o publikacji ogłoszenia wzywającego spadkobierców w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku – na przykład w Monitorze Sądowym i Gospodarczym czy w prasie.
Postępowanie takie trwa do momentu ustalenia całego kręgu spadkobierców. Jeśli natomiast okaże się, że nie ma żadnych osób, które mogłyby dziedziczyć po zmarłym, majątek spadkodawcy przypada gminie, która była ostatnim miejscem zamieszkania zmarłego, lub trafi do Skarbu Państwa.
Kiedy skorzystać z pomocy przy poszukiwaniu spadkobierców?
Zależy Ci na tym, aby sprawa spadkowa została zakończona jak najszybciej? A może chcesz mieć pewność, że wszyscy spadkobiercy zostali odnalezieni? Być może dobrą propozycją dla Ciebie okaże się skorzystanie z profesjonalnej pomocy przy poszukiwaniu spadkobierców przy sprawie spadkowej w Gdańsku.
Samodzielne próby ustalenia krewnych zmarłego, wraz z ich obecnym miejscem zamieszkania czy danymi kontaktowymi, to niezwykle trudne i czasochłonne zadanie. Wymaga ono szczegółowej weryfikacji więzów rodzinnych i powiązań, między innymi na podstawie aktów stanu cywilnego.
Ustalenie spadkobierców w linii genealogicznej to zadanie, które warto powierzyć specjalistom. Dzięki skorzystaniu z takiej usługi uzyskasz zestawienie do załączenia do wniosku o stwierdzenie nabycia spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia, co z pewnością znacząco przyspieszy całe postępowania spadkowe.
W Kancelarii Temida – jako jedna z nielicznych kancelarii w Trójmieście – proponujemy:
- ustalenie meldunku – ustalamy adres zameldowania spadkobierców, co znacząco przyspiesza rozpoznawanie sprawy spadkowej;
- ustalenie spadkobierców w linii genealogicznej – jesteśmy w stanie ustalić nawet nieznanych rodzinie spadkobierców wraz z ich adresami zameldowania, co także może usprawnić przebieg sprawy spadkowej.
Poszukiwanie spadkobierców to bez wątpienia trudne i skomplikowane zadanie. Z tego powodu warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Może to nie tylko zwiększyć prawdopodobieństwo odnalezienia wszystkich potencjalnych spadkobierców, ale też znacząco przyspieszyć całe postępowanie spadkowe. Warto także dodać, że może to być szansa na odnalezienie członków rodziny i na odnowienie z nimi kontaktów – nie wspominając tutaj o zgodnym z prawem, sprawiedliwym rozdysponowaniu majątku zmarłego.