W jakim terminie należy przeprowadzić postępowanie spadkowe

Postępowanie spadkowe może być niezwykle skomplikowane – szczególnie wtedy, kiedy potencjalni spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienia w kwestii dziedziczenia. Jeśli uważasz, że przysługuje Ci spadek po niedawno zmarłym krewnym, koniecznie poznaj najważniejsze terminy w postępowaniu spadkowym.

Nie warto czekać zbyt długo

Śmierć bliskiego członka rodziny zawsze jest bardzo trudnym doświadczeniem. To jeden z powodów, dla których tak wiele osób zwleka z rozpoczęciem postępowania spadkowego. Niestety, w wielu źródłach można trafić na informację, że spadek może poczekać i nie trzeba nadmiernie spieszyć się z zajmowaniem się kwestią dziedziczenia. Nie do końca jest to prawdą. W przypadku postępowania spadkowego również obowiązują pewne terminy, których nie można przekroczyć.

Postępowanie spadkowe krok po kroku

Zastanawiasz się, w jakim terminie należy przeprowadzić postępowanie spadkowe? A może nie wiesz, jakie dokumenty musisz przygotować? Poniżej znajdziesz informacje dotyczące najważniejszych terminów, dokumentów oraz tego, dlaczego postępowanie spadkowe może być niezbędne.

Postępowanie spadkowe – terminy

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami postępowanie spadkowe nie musi być podejmowane w ściśle ustalonym terminie. Oznacza to, że potencjalny spadkobierca może zająć się potwierdzaniem swoich spraw spadkowych nawet po upływie kilku lat od śmierci bliskiej osoby. Istnieją jednak terminy, o których spadkobiercy powinni pamiętać. Niedotrzymanie ich może mieć bowiem bardzo poważne konsekwencje.

Oświadczenie o przyjęciu lub odrzucenia spadku

Spadkobierca powinien złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w terminie do sześciu miesięcy od momentu, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania do spadku. Co istotne, z prawa do odrzucenia spadku warto skorzystać w sytuacji, gdy spadkodawca był osobą zadłużoną. Istnieje bowiem ryzyko, że spadkobierca przejmie również długi zmarłego i będzie musiał spłacać jego zadłużenie.

W przypadku prostego przyjęcia spadku spadkobierca musi spłacić długi zmarłego – nawet jeśli ich łączna wartość przekracza wartość otrzymanego majątku. Alternatywą może być przyjęcie spadku z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Rozwiązanie to pozwala na ograniczenie odpowiedzialności spadkobiercy za długi zmarłego wyłącznie do wartości otrzymanego majątku.

Kluczowe jest tutaj dotrzymanie terminu sześciu miesięcy.

Sprawdź również: Kto może wnieść wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Termin związany z zachowkiem

Kolejny ważny termin dotyczy uprawnień do zachowku. Zachowek polega na tym, że osoba, która nie została uwzględniona w testamencie, może domagać się zapłaty. Dotyczy to również sytuacji, gdy osoba zmarła nie pozostawiła po sobie majątku, ponieważ rozdysponowała wszystko za życia. Termin na to, aby pozwać innych spadkobierców o zachowek, wynosi pięć lat. Nie warto jednak czekać zbyt długo, ponieważ ustalenie, co dokładnie wchodziło w skład majątku, może okazać się bardzo czasochłonne.

Ważna informacja jest taka, że termin postępowania spadkowego związanego z zachowkiem może być liczony na dwa różne sposoby. Powinny o tym wiedzieć wszystkie osoby, które zastanawiają się nad tym, w jakim terminie należy przeprowadzić postępowanie spadkowe związane z zachowkiem.

W sytuacji, gdy spadkodawca zostawił testament, termin liczony jest od dnia otwarcia i ogłoszenia testamentu. Jeżeli natomiast testament nie został sporządzony, termin naliczany jest od dnia śmierci krewnego.

Postępowanie spadkowe – dokumenty

To, jakie dokumenty trzeba złożyć w postępowaniu spadkowym, zależy od wielu czynników. Istotne jest to, czy dziedziczenie ma odbywać się na podstawie przepisów Kodeksu Cywilnego, czy może na mocy pozostawionego testamentu. Z reguły jednak pewną podstawą, jeśli chodzi o dokumenty, jest:

  • odpis skrócony aktu zgonu osoby zmarłej,
  • odpis skrócony aktu urodzenia spadkobiercy (lub akt małżeństwa w przypadku zmiany nazwiska),
  • testament, jeśli spadkodawca takowy sporządził.

Może to być testament napisany ręcznie lub testament sporządzony u notariusza. W tym drugim przypadku konieczny będzie wypis z oryginału testamentu notarialnego.

Warto zdecydować się na przeprowadzenie postępowania spadkowego!

Nawet jeśli spadkobierca majątku jest jeden i wydaje się, że kwestie dziedziczenia nie pozostawiają żadnych wątpliwości, postępowanie spadkowe jest koniecznością. Spadkobierca nie może bowiem w pełni dysponować niektórymi przedmiotami, które wchodziły w skład majątku zmarłego. Dotyczy to w szczególności nieruchomości, pojazdów czy udziałów w spółce z o.o. Warto więc zdecydować się na takie postępowanie, aby móc w pełni rozporządzać całym odziedziczonym majątkiem.

Sprawdź naszą ofertę: prawo spadkowe Gdynia

Ile czasu na postępowanie spadkowe – podsumowanie

Wiesz już, w jakim terminie należy przeprowadzić postępowanie spadkowe i wiesz, o jakich terminach trzeba pamiętać. Nie warto zbyt długo czekać z rozpoczęciem postępowania, ponieważ zwłoka może skutkować zarówno odziedziczeniem długów, jak i brak możliwości rozporządzania majątkiem zmarłego. Jeśli planujesz rozpoczęcie postępowania, którego przedmiotem będzie nabycie spadku w Gdańsku, koniecznie postaw na profesjonalne wsparcie prawne. Postępowanie spadkowe może wiązać się z licznymi zawiłościami, dlatego wiedza i doświadczenie prawnicze mogą być niezbędne.

Może Cię również zainteresować: Odpowiedzialność za długi spadkowe.

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszamy Cię do kontaktu z naszą Kancelarią:
58 354 10 88 lub email: info@kancelaria-temida.com

Skorzystaj z pomocy adwokata z naszej Kancelarii Prawnej w Gdańsku nawet bez wychodzenia z domu!
Umów się na poradę w Kancelarii Adwokackiej, wideoporadę lub poradę telefoniczną.