Kto może zostać wykonawcą testamentu?
Wykonawcą testamentu może zostać każda pełnoletnia osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która została wyraźnie wskazana przez spadkodawcę w testamencie.
To może, ale nie musi być osoba z grona spadkobierców. Wykonawca testamentu ma prawo nie zgodzić się na pełnienie tej funkcji – wówczas składa oświadczenie przed sądem. Co ważne – od momentu jego powołania spadkobiercy są pozbawieni prawa zarządu majątkiem spadkowym. Zachowują natomiast prawo sprzedaży swojego udziału w spadku.
Przeczytaj również: Rodzaje testamentów i ich ważność
Jaka jest rola wykonawcy testamentu?
Główną rolą wykonawcy testamentu jest zarządzanie majątkiem spadkowym i sprawowanie nad nim pieczy. Chociaż tak naprawdę zakres obowiązków w dużej mierze zależy od spadkodawcy, który może nałożyć na niego inne zadania lub obowiązki mające związek ze spadkiem. Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowego wyjaśnienia tej kwestii, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią prawną w Gdyni.
Czy wykonawca testamentu może sprzedać przedmiot spadkowy?
W ww. zarządzaniu mieszczą się także kompetencje przekraczające zwykły zarząd rzeczą, np. możliwość sprzedania tej rzeczy. Bowiem do obowiązków wykonawcy testamentu należy też spłacenie długów spadkowych czy wykonanie ewentualnych zapisów i poleceń. Często konieczna będzie sprzedaż części majątku.
Wykonawca testamentu może pozywać i być pozywany w sprawach wynikających z zarządu spadkiem. A także w sprawach o prawa należące do spadku. Musi również liczyć się z faktem, że w sprawach o długi spadkowe może występować w charakterze pozwanego!
Zapoznaj się z ofertą naszej Kancelarii: sprawy spadkowe Gdańsk
Kto wydaje spadkobiercom majątek spadkowy?
Ostatnim obowiązkiem wykonawcy testamentu jest wydanie spadkobiercom majątku spadkowego zgodnie z wolą spadkodawcy. Wykonawca testamentu musi jednak pamiętać, że powinien działać zgodnie z odpowiednimi przepisami kodeksu cywilnego.