wykonawca-testamentu-czym-sie-zajmuje

Kto może zostać wykonawcą testamentu?

Wykonawcą testamentu może zostać każda pełnoletnia osoba fizyczna, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która została wyraźnie wskazana przez spadkodawcę wtestamencie.

To może, ale nie musi być osoba z grona spadkobierców. Wykonawca testamentu ma prawo nie zgodzić się na pełnienie tej funkcji – wówczas składa oświadczenie przed sądem. Co ważne – od momentu jego powołania spadkobiercy są pozbawieni prawa zarządu majątkiem spadkowym. Zachowują natomiast prawo sprzedaży swojego udziału w spadku.

Jaka jest rola wykonawcy testamentu?

Główną rolą wykonawcy testamentu jest zarządzanie majątkiem spadkowym i sprawowanie nad nim pieczy. Przede wszystkim zakres obowiązków w dużej mierze zależy od spadkodawcy, który może nałożyć na niego inne zadania mające związek ze spadkiem.

Czy wykonawca testamentu może sprzedać przedmiot spadkowy?

W ww. zarządzaniu mieszczą się także kompetencje przekraczające zwykły zarząd rzeczą, np. możliwość sprzedania tej rzeczy. Bowiem do obowiązków wykonawcy testamentu należy też spłacenie długów spadkowych czy wykonanie ewentualnych zapisów i poleceń. Często konieczna będzie sprzedaż części majątku.

Wykonawca testamentu może pozywać i być pozywany w sprawach wynikających z zarządu spadkiem, a także w sprawach o prawa należące do spadku. Musi również liczyć się z faktem, że w sprawach o długi spadkowe może występować w charakterze pozwanego!

Może Cię również zainteresować: Odpowiedzialność za długi spadkowe

Kto wydaje spadkobiercom majątek spadkowy?

Ostatnim obowiązkiem wykonawcy testamentu jest wydanie spadkobiercom majątku spadkowego zgodnie z wolą spadkodawcy. Wykonawca testamentu musi jednak pamiętać, że powinien działać zgodnie z odpowiednimi przepisami kodeksu cywilnego. 

Jeśli potrzebujesz pomocy przy sprawie spadkowej, zapoznaj się z naszą ofertą: sprawy spadkowe Gdańsk

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszamy Cię do kontaktu z naszą Kancelarią:
58 354 10 88 lub email: info@kancelaria-temida.com

Skorzystaj z pomocy adwokata z naszej Kancelarii Prawnej w Gdańsku nawet bez wychodzenia z domu!
Umów się na poradę w Kancelarii Adwokackiej, wideoporadę lub poradę telefoniczną.