wykonawca-testamentu-wynagrodzenie

Bywa, że zastanawiamy się, czy wykonawca testamentu otrzymuje wynagrodzenie. Otóż tak! Wykonawcy testamentu należy się wynagrodzenie za jego działania. Zazwyczaj wynagrodzenie zostaje ustalone w testamencie. Jeśli tak się nie stało, powinno odpowiadać wartości wykonanej pracy.

Działania, które podejmuje wykonawca testamentu są często obciążające, dlatego ustawodawca przewidział dla niego wynagrodzenie. W sytuacji kiedy wykonawca testamentu poniesie koszty związane z zarządem, zalicza się je do długów spadkowych. Jeśli nie ma możliwości zaspokojenia ich z majątku spadkowego, będą obciążały spadkobierców.

Jeśli potrzebujesz wsparcia doświadczonej kancelarii przy sprawie spadkowej, zapoznaj się z naszą ofertą: prawo spadkowe Gdańsk

Kiedy wygasają obowiązki wykonawcy testamentu?

Wykonawca zwykle kończy swoją pracę, jeśli wypełni zadania, które nałożył na niego spadkodawca bądź ustawa. Zazwyczaj następuje to z chwilą dokonania działu spadku. Istnieją także inne sytuacje, w których obowiązki wykonawcy testamentu wygasają, tj.:

  • odmowa przyjęcia tej funkcji (poprzez oświadczenie złożone przed sądem);

  • śmierć wykonawcy;

  • odwołanie wykonawcy przez sąd z ważnych powodów.

Mogą Cię również zainteresować nasz inne wpisy: Rodzaje testamentów i ich ważność oraz Odpowiedzialność za długi spadkowe

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszamy Cię do kontaktu z naszą Kancelarią:
58 354 10 88 lub email: info@kancelaria-temida.com

Skorzystaj z pomocy adwokata z naszej Kancelarii Prawnej w Gdańsku nawet bez wychodzenia z domu!
Umów się na poradę w Kancelarii Adwokackiej, wideoporadę lub poradę telefoniczną.