smierc-domniemanego-ojca

Śmierć domniemanego ojca

Na pierwszy rzut oka wydaje się być zupełnie niemożliwym ustalenie ojcostwa w przypadku, kiedy nastąpiła śmierć domniemanego ojca. Nic bardziej mylnego!

Zdecydowanie nie jest to procedura łatwa – wiąże się bowiem z wieloma komplikacjami, które przecież wyjątkowo trudno pokonywać będąc w żałobie.

Ustalenie ojcostwa po śmierci domniemanego ojca – jak to zrobić?

W razie śmierci domniemanego ojca, matka dziecka/dziecko mają możliwość wytoczenia powództwa przeciwko kuratorowi zmarłego. Takiego kuratora wyznacza sąd opiekuńczy. Pierwsza trudność jaką napotkają wiąże się z udowodnieniem swoich twierdzeń. Z pewnością można korzystać z licznych środków dowodowych jak np. zeznania świadków. Aczkolwiek mało prawdopodobnym jest, aby taki materiał dowodowy został uznany przez sąd za wystarczający. Z tego też powodu najlepszym i najbardziej wiarygodnym dowodem będzie przeprowadzenie dowodu z DNA.

Mamy dwie możliwości: 

  1. Sytuacja, w której ciało jeszcze nie zostało pochowane bądź poddane kremacji – wówczas należy możliwie najszybciej złożyć wniosek do sądu rodzinnego o zabezpieczenie dowodu przed wszczęciem sprawy o ustalenie ojcostwa i pobranie materiału genetycznego. Celem przyspieszenia procedur warto udać się do przewodniczącego danego wydziału w sądzie i złożyć stosowny wniosek o przyspieszenie rozpoznania sprawy.
  2. Sytuacja, w której ciało zostało już pochowane – najprawdopodobniej konieczna będzie ekshumacja ciała i pobranie materiału genetycznego. Przede wszystkim można próbować wnioskować o możliwość pobrania próbki DNA od członków rodziny zmarłego. Niewątpliwie, będzie to jedyna możliwość w przypadku poddaniu zwłok kremacji.

Dlaczego to ważne?

Często po śmierci bliskiej osoby staramy się o rentę rodzinną, odszkodowanie bądź zadośćuczynienie – wówczas kluczowym jest wykazanie pokrewieństwa. Równie częstym powodem jest kwestia dziedziczenia, która również wymaga potwierdzenia stopnia pokrewieństwa pomiędzy spadkobiercą a spadkodawcą. Jeśli potrzebujesz pomocy w ustaleniu spadku, skontaktuj się z naszą kancelarią doświadczoną w prawie spadkowym w Gdańsku

Nierzadko zdarza się też sytuacja kiedy zależy nam na ustaleniu ojcostwa ze względu na „porządek” w dokumentach bądź po prostu, najzwyczajniej w świecie – więzi i odczucia z tym związane. Dla wielu z nas samo potwierdzenie więzów krwi jest po prostu ważne i niesie za sobą ogromną wartość.

Przeczytaj również: Pokrewieństwo – co to jest i jakie wywiera skutki prawne?

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszamy Cię do kontaktu z naszą Kancelarią:
+48 574 515 742 lub email: info@kancelaria-temida.com

Skorzystaj z pomocy adwokata z naszej Kancelarii Prawnej w Gdańsku nawet bez wychodzenia z domu!
Umów się na poradę w Kancelarii Adwokackiej, wideoporadę lub poradę telefoniczną.

Leave your comment