Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać rodzicem zastępczym?
Regulacje dotyczące rodziny zastępczej zawarte są w Ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Zgodnie z art. 42 tejże ustawy osoby, które chcą tworzyć rodzinę zastępczą:
-
muszą dawać rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej
-
nie mogą być obecnie ani w przeszłości pozbawione władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest im być ograniczona ani zawieszona
-
wypełniają obowiązek alimentacyjny – w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego
-
nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych
-
muszą być zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co musi zostać potwierdzone zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia oraz opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka wystawioną przez psychologa
-
przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
-
zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, w tym: rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego, właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań, wypoczynku i organizacji czasu wolnego
-
w przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów.
Przeczytaj również: Charakter prawny obowiązku alimentacyjnego
W jakich sytuacjach jest rodzina zastępcza?
Przede wszystkim w rodzinie zastępczej dziecko pozostaje czasowo i zwykle dotyczy dzieci, których rodzice mają zawieszoną lub ograniczoną władzę rodzicielską. Dlatego że w tych przypadkach nie można adoptować dziecka. W związku z tym celem tej instytucji jest zapewnienie dziecku opieki i wychowania do czasu, gdy rodzice prawni będą mieli odpowiednie warunki do wychowywania i opieki nad swoim dzieckiem.
Rodziny zastępcze: zawodowe i niezawodowe
Wyróżniamy rodziny zastępcze zawodowe i niezawodowe. Rodziny zastępcze niezawodowe dzielą się na spokrewnione z dzieckiem oraz rodziny zastępcze niespokrewnione z dzieckiem. Rodziny zastępcze zawodowe to pogotowie rodzinne, pogotowie wielorodzinne oraz pogotowie specjalistyczne.
Często zdarza się tak, że funkcję rodziny zastępczej pełnią osoby, które są z dzieckiem spokrewnione np. siostra/brat czy babcia/dziadek. Mają oni pierwszeństwo przed osobami niespokrewnionymi w sytuacji, gdy o ustanowienie rodziny zastępczej wystąpi zarówno osoba spokrewniona jak i niespokrewniona.
Gdzie złożyć wniosek?
Wniosek o ustanowienie rodziny zastępczej należy złożyć w sądzie opiekuńczym tj. w Sądzie Rejonowym w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich właściwym ze względu na miejsce zamieszkania dziecka.
Co należy dołączyć do wniosku?
- odpis aktu małżeństwa (w przypadku małżonków),
- odpis aktu urodzenia dziecka obejmowanego pieczą zastępczą,
- zaświadczenie o wysokości uzyskiwanego dochodu,
- zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia,
- poświadczenie zameldowania,
- świadectwo ukończenia szkolenia dla rodzin zastępczych (w przypadku osób niespokrewnionych).
Od wniosku nie pobiera się opłaty.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii: prawnik rodzinny Gdańsk