+48 574 515 742 | +48 58 354 10 88 | info@kancelaria-temida.com | ul. Lendziona 4E, 80-264 Gdańsk| Panel Klienta

Ubezwłasnowolnienie - pomoc prawna w Gdyni

Ubezwłasnowolnienie Gdynia – skorzystaj z profesjonalnej pomocy prawnej

Od pewnego czasu rozważasz ubezwłasnowolnienie bliskiej Ci osoby? Powodem takiej decyzji mogą być uzależnienia, choroba psychiczna, a nawet zaawansowany wiek, który może wiązać się z tym, że dana osoba padnie ofiarą oszustów.


Istotne jest to, aby przed podjęciem jakichkolwiek kroków porozmawiać z doświadczonym prawnikiem. Doradzi on, czy rzeczywiście warto zdecydować się na taki krok oraz podpowie, co będzie lepsze – ubezwłasnowolnienie częściowe czy całkowite.

Jeśli szukasz pomocy prawnej w zakresie ubezwłasnowolnienia w Gdyni, porozmawiaj z jednym z naszych prawników. Taka rozmowa z pewnością pomoże Ci w podjęciu dobrej decyzji, a przy tym otrzymasz pełne wsparcie prawne na każdym etapie.


Na czym polega ubezwłasnowolnienie?

Ubezwłasnowolnienie polega na tym, że dana osoba zostaje pozbawiona niektórych praw, między innymi do decydowania o swojej osobie czy do podejmowania czynności prawnych. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie w sytuacji, kiedy dana osoba ma trudności w codziennym funkcjonowaniu, przez co może podejmować decyzje, których skutki będą bardzo dotkliwe.

W jakich sytuacjach warto rozważyć ubezwłasnowolnienie?

Rozpoczęcie sprawy o ubezwłasnowolnienie jest możliwe w różnych sytuacjach – głównie wtedy, kiedy bliska osoba nie radzi sobie samodzielnie, przez co może narazić się na różnego typu trudne sytuacje. Poniżej wymieniliśmy kilka przypadków, w których warto rozważyć takie rozwiązanie.

Bliska osoba nie jest w stanie kierować swoim postępowaniem

Jeden z Twoich najbliższych członków rodziny nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie w życiu i w sposób racjonalny kierować swoim postępowaniem? Na skutek nałogów, w szczególności pijaństwa czy uzależnienia od narkotyków, osoba ta podejmuje wiele złych decyzji? Ubezwłasnowolnienie może być rozwiązaniem tej sytuacji, jeśli skutki nieodpowiedzialnych wyborów są naprawdę poważne.

Obawiasz się o członka rodziny z powodu choroby psychicznej lub innego rodzaju zaburzeń psychicznych

Bliska Ci osoba cierpi na chorobę psychiczną lub jest niepełnosprawna intelektualnie? Wskutek choroby psychicznej może popełnić błędy, których skutki będą trudne do odwrócenia? Jeśli boisz się, że osoba taka zaciągnie duży kredyt lub dokona innych czynności prawnych, które będą dotkliwe w skutkach, dowiedz się, jakie są formy ubezwłasnowolnienia.

Osoba starsza i schorowana nie radzi sobie sama

Ubezwłasnowolnienie osoby starszej budzi wiele kontrowersji, jednak w niektórych sytuacjach jest to jedyny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa seniorowi. Jeśli osoba taka nie radzi sobie samodzielnie, a przy tym może paść ofiarą oszustów i naciągaczy, warto zastanowić się nad ubezwłasnowolnieniem. W takiej sytuacji konieczne będzie wyznaczenie przedstawiciela ustawowego dla osoby, której dotyczy wniosek.

Ubezwłasnowolnienie całkowite czy częściowe?

W każdym przypadku ubezwłasnowolnienie wiąże się z pozbawieniem danej osoby do wykonywania części czynności prawnych. Ważne jest jednak to, aby wybrać odpowiednią formę ubezwłasnowolnienia – tak, aby była ona jak najkorzystniejsza dla osoby, której dotyczy wniosek i która nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie.

W przypadku ubezwłasnowolnienia całkowitego, osoba taka nie może dokonywać żadnych czynności prawnych, na przykład zawierać umów. Może jednak zdarzyć się tak, że stan danej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia całkowitego. Sąd każdorazowo dokładnie analizuje całą sytuację w postępowaniu sądowym.

Jeśli chodzi o częściowe ubezwłasnowolnienie, jego skutki są bardziej ograniczone. Osoba ubezwłasnowolniona częściowo może na przykład samodzielnie dokonywać czynności prawnych, związanych z codziennymi sprawami. Kwestię tę szczegółowo wyjaśnimy podczas rozmowy i podpowiadamy, jaki wniosek warto złożyć w danym przypadku!

Ubezwłasnowolnienie Gdynia – co zyskasz, korzystając ze wsparcia naszej kancelarii?

Niezależnie od tego, czy rozważasz ubezwłasnowolnienie całkowite bliskiej osoby, czy może bardziej skłaniasz się ku rozwiązaniu, jakim jest częściowe ubezwłasnowolnienie, nie rezygnuj z pomocy prawnej. Reprezentujemy klientów we wszystkich sprawach, związanych z ubezwłasnowolnieniem. Gwarantujemy, że obsługa prawna będzie na najwyższym poziomie.

Skontaktuj się z nami jeszcze dziś. Porozmawiajmy o tym, czego dokładnie oczekujesz. Tego typu sprawy są bardzo skomplikowane, dlatego pomoc doświadczonego prawnika może okazać się niezbędna. Wykorzystaj naszą wiedzę i doświadczenie w tego typu sprawach.

Decydując się na skorzystanie z naszej pomocy, możesz liczyć na pełne zaangażowanie i wsparcie na każdym etapie postępowania. Zadbamy to, aby cała sprawa była jak najmniej dotkliwa zarówno dla osoby składającej wniosek, jak i dla osoby, która zostanie ubezwłasnowolniona.

Nasza Kancelaria zajmuje się także ubezwłasnowolnieniem w Gdańsku. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Zadzwoń! Adwokat z naszej Kancelarii doradzi i pomoże wybrać najlepszą dla Ciebie opcję.

Skorzystaj z naszego doświadczenia!