Organizacjami pozarządowymi są niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, w tym fundacje i stowarzyszenia. Z wyłączeniem partii politycznych, związków zawodowych, organizacji pracodawców, samorządów zawodowych oraz fundacji utworzonych przez partie. Przepisy prawa przewidują udział organizacji pozarządowych w postępowaniu cywilnym.
Celem zobrazowania sobie powyższego „tworu” na przykładzie – fundacja Stefana Batorego, Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej i Artystycznej MAYDAY., Polska Zielona Sieć, Związek Harcerstwa Polskiego i wiele innych – są organizacjami pozarządowymi.
Udział organizacji pozarządowych w postępowaniu cywilnym
Artykuł 8 kodeksu postępowania cywilnego przewiduje, że organizacje pozarządowe, których zadanie statutowe nie polega na prowadzeniu działalności gospodarczej, mogą dla ochrony praw obywateli, w wypadkach przewidzianych w ustawie, wszcząć postępowanie oraz wziąć udział w toczącym się postępowaniu.
Wytaczanie powództw – w jakich sprawach?
Po uzyskaniu pisemnej zgody od osoby fizycznej, organizacja pozarządowa może wytaczać powództwa w poniższych sprawach. Musi jednak działając w jej interesie oraz w zakresie swoich zadań statutowych. Mowa o następujących sprawach:
-
o alimenty,
-
ochronę środowiska/konsumentów/praw własności przemysłowej,
-
lub o ochronę̨ równości oraz niedyskryminacji przez bezpodstawne bezpośrednie lub pośrednie zróżnicowanie praw i obowiązków obywateli.
Należy podkreślić, że w sprawach o alimenty i ochronę praw konsumenta organizacja społeczna może przystąpić do procesu na każdym jego etapie, a zgoda powoda nie jest warunkiem koniecznym.
Przeczytaj także: Od czego zależy wysokość alimentów?
A w sprawie gospodarczej?
Ponadto za pisemną zgodą przedsiębiorcy (który jest osobą fizyczną) organizacja pozarządowa może na jego rzecz wytoczyć powództwo. Lub przystąpić do toczącej się sprawy w sporze z innym przedsiębiorcą o roszczenia wynikające z prowadzonej działalności gospodarcze.
Zapoznaj się z naszą ofertą: Obsługa prawna firm Gdańsk
Uchwały i oświadczenia
Z pewnością istnieje również inna nietypowa możliwości, by zabrać głos w sprawie, w której organizacja pozarządowa wcześniej nie wzięła udziału. Jest nią przedstawienie sądowi istotnego dla sprawy poglądu w formie uchwały lub oświadczenia należycie umocowanych organów tej organizacji pozarządowej.
Przede wszystkim stowarzyszenia, fundacje itp. mogą aktywnie uczestniczyć w postępowaniu i wzmacniać tym samym pozycję strony, w imieniu której występują. W rezultacie czyniąc ją bardziej wiarygodną, a jej interes szczególnie ważnym.