Wiele osób zapewne zetknęło się bezpośrednio lub pośrednio z postępowaniem egzekucyjnym. Dlatego właśnie w tym wpisie wyjaśnimy co różni tytuł egzekucyjny a tytuł wykonawczy, czy są wobec siebie tożsame i co daje podstawę wierzycielowi do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Jest to istotne do Sprawy gospodarcze Gdańsk. Jako Kancelaria Prawna zdajemy sobie sprawę, że każde pismo z instytucji państwowych lub z sądu są bardzo stresujące, często zawiłe i niezrozumiałe.
Postępowanie egzekucyjne może zostać wszczęte na podstawie tytułu wykonawczego.
Bezsprzecznie, podstawą wszczęcia egzekucji jest tytuł wykonawczy. To czym jest tytuł egzekucyjny? Co różni tytuł wykonawczy a tytuł egzekucyjny?
Tytułem egzekucyjnym jest dokument urzędowy, z którego wynika kto jest wierzycielem, a kto dłużnikiem oraz określa wysokość roszczenia (zadłużenia).
Tytułem egzekucyjnym są najczęściej, zgodnie z art. 777 k.p.c.:
-
Prawomocne bądź podlegające natychmiastowemu wykonaniu orzeczenia sądu;
-
Prawomocne bądź podlegające natychmiastowemu wykonaniu orzeczenia referendarza sądowego;
-
Ugody zawarte przed mediatorem;
-
Akty notarialne;
-
Inne ugody, akty i orzeczenia, które podlegają wykonaniu w drodze egzekucji.
Dodatkowe elementy tytułu egzekucyjnego to:
-
Termin spełnienia świadczenia (np. wyrok, w którym sąd rozłożył na raty spłatę zadłużenia);
-
Warunek, który uzależnia spełnienie świadczenia (np. wyrok, w którym obowiązek wypłaty pracownikowi wynagrodzenia jest uzależniony od podjęcia przez niego pracy);
-
Termin, do którego wierzyciel może wystąpić o przyznanie klauzuli wykonalności;
-
Ograniczenie odpowiedzialności dotyczącej dłużnika (np. określenie w wyroku, że spadkobiercy dłużnika ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do określonej wysokości).
A czym jest tytuł wykonawczy?
Tytuł wykonawczy zgodnie z art. 776 k.p.c. to tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności i jak wspomniano wyżej jest podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
Klauzula wykonalności jest aktem sądowym zawierającym stwierdzenie sądu, że tytuł uprawnia do egzekucji oraz oznaczającym w razie potrzeby jej zakres.
Wierzyciel dopiero po uzyskaniu klauzuli wykonalności może udać się do komornika w celu wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
Niewątpliwie tytuł wykonawczy może obejmować całość zadłużenia bądź tylko części roszczeń objętych tytułem. Reasumując, różnice między tytułem egzekucyjnym a tytułem wykonawczy są istotne.