Rozwód według prawa kanonicznego
Oczywistym jest, że otrzymanie pozwu o rozwód nie należy do komfortowych przeżyć dla nikogo. Co jednak, kiedy taki pozew trafia do skrzynki na listy katolika?
Niejedna osoba podlegająca prawu kanonicznemu otrzymała już pozew o rozwód, jednak zdarza się, że osoby głęboko wierzące wcale nie chcą się na niego godzić.
Może Cię zainteresować: Rozwód za porozumieniem stron: 3 zalety i wady
Co wtedy?
Przede wszystkim należy mieć świadomość, że nie istnieje pojęcie „rozwód kościelny”. Zatem nawet, jeżeli zgodnie z wolą jednego z małżonków sąd orzeknie rozwiązanie małżeństwa poprzez rozwód – nie będzie to miało wpływu na sytuację małżonków w prawie kanonicznym, bowiem zgodnie z nim małżeństwo ślubuje się na dobre i na złe, jest nierozerwalne.
Prawo kanoniczne przewiduje natomiast instytucje unieważnienia małżeństwa.
Jak stwierdzić nieważność małżeństwa kościelnego?
Jeden z małżonków musi wnieść skargę do sądu kościelnego, taki sąd znajduje się w każdej diecezji przy kurii diecezjalnej. Zasady działania sądu kościelnego nie są w żaden sposób związane z prawem krajowym. Sprawy rozpatrywane są na podstawie prawa kanonicznego. Zatem rozwód cywilny nie jest tożsamy i nie powoduje unieważnienia małżeństwa kościelnego i odwrotnie.
Co może być przesłanką unieważnienia małżeństwa kościelnego?
-
wady umowy małżeńskiej,
-
wady obrzędu,
-
wiek (14 lat dla kobiety, 16 lat dla mężczyzny),
-
pokrewieństwo (niedopuszczalne są małżeństwa pomiędzy krewnymi do 4 stopnia w linii bocznej),
-
powinowactwo,
-
różna wiara,
-
impotencja,
-
wieczysty publiczny ślub czystości,
-
podstęp,
-
powód natury psychicznej.
Istnieje też tzw. małżeństwo niedopełnione, dyspensa od małżeństwa zawartego, a niedopełnionego w dzisiejszych czasach zachodzi bardzo rzadko.
Zgodnie z Kan. 1698 § 1 tylko Stolica Apostolska rozpoznaje fakt niedopełnienia małżeństwa i istnienie słusznej przyczyny do udzielenia dyspensy. Taka dyspensa udzielana jest przez samego Papieża.
Biorąc pod uwagę powyższe należy zauważyć, że rozwód cywilny nie stanowi żadnego „zagrożenia” dla instytucji małżeństwa w świetle prawa kanonicznego, ponieważ wobec niego taki rozwód jest nieważny.
Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszej Kancelarii: adwokat od rozwodów Gdańsk