Jak przepisać spadek jednej osobie

Kwestie spadkowe na ogół budzą wiele wątpliwości, zarówno po stronie samego testatora, jak i spadkobierców. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy możliwe jest przepisanie majątku na jedną osobę. Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Jak przepisać spadek jednej osobie?

Przepisanie spadku na jedną osobę jest możliwe, choć – jak się okazuje – w praktyce może to być nieco skomplikowane. Wydawać by się mogło, że to spadkodawca ma pełne prawo do zarządzania swoim majątkiem i do decydowania o tym, kto otrzyma go po jego śmierci.

W rzeczywiście jest jednak tak, że – nawet jest testator zapisze cały majątek na przykład tylko jednemu dziecko – pozostałe dzieci mogą ubiegać się o zachowek. Zgodnie z prawem, zachowek może wynieść połowę, a nawet dwie trzecie spadku, który dana osoba otrzymałaby na drodze dziedziczenia ustawowego.

Powstaje zatem pytanie – jak przepisać spadek jednej osobie? Możliwości jest kilka.

Wykonanie darowizny nie zawsze się opłaca

Wiele osób wychodzi z założenia, że najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przekazanie majątku w ramach darowizny jednemu dziecku. Niestety, zła wiadomość dla testatorów jest taka, że wszelkie aktywa przekazane w formie darowizny jeszcze za życia, wchodzą w skład majątku obliczanego w chwili ogłaszania jego testamentu. Innymi słowy, darowizny również wliczane są do zachowku. Nie jest to więc skuteczna metoda na przekazanie spadku tylko jednej osobie – w naszym przykładzie wybranemu dziecku.

Kolejny sposób to wydziedziczenie pozostałych spadkobierców

Pewną odpowiedzią na pytanie, jak przekazać spadek jednej osobie, może być wydziedziczenie innych dzieci. Metoda ta budzi wiele wątpliwości, a przy tym jej zastosowanie możliwe jest tylko w konkretnych przypadkach. Mowa tu o sytuacjach, gdy spadkobierca na przykład postępuje wbrew zasadom współżycia społecznego, dopuszcza się ciężkich przestępstw wobec spadkodawcy czy uchyla się od wykonywania obowiązków rodzinnych względem spadkodawcy.

W przypadku zainteresowania wydziedziczeniem jednego lub kilku spadkobierców, warto skonsultować się z prawnikiem. W ten sposób możliwe będzie uzyskanie szczegółowych informacji na temat tego, czy zastosowanie takiego rozwiązania jest możliwe, a jeśli tak, to jak to zrobić.

Zrzeczenie się spadku przez pozostałych spadkobierców

W sytuacji, gdy testator chce przekazać spadek tylko jednej osobie, może podpisać z pozostałymi spadkobiercami umowę, w której zrzekną się oni prawa do dziedziczenia. I w tym przypadku sprawa może być skomplikowana, choć oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy spadkobiercy decydują się na to rozwiązanie. Co istotne, w przypadku dobrowolnego zrzeczenia się spadku prawo do dziedziczenia tracą także zstępni osób, które zdecydowały się na podpisanie takiej umowy.

Nie wiesz, jak przekazać spadek jednemu spadkobiercy?

Nic dziwnego. Sprawa jest bardzo skomplikowana. Właśnie dlatego warto porozmawiać z prawnikiem i dowiedzieć się, jakie są dostępne możliwości prawne w tym zakresie. W niektórych przypadkach można zdecydować się na umowę dożywocia, a w innych – na połączenie kilku różnych rozwiązań. Każda sytuacja wymaga odrębnej analizy, tak aby zastosowane rozwiązania były najkorzystniejsze dla spadkodawcy oraz dla wybranego przez niego spadkobiercy.

Sprawdź również, jak potwierdzić nabycie spadku.

Przepisanie majątku na żonę po śmierci męża – czy jest możliwe?

Nieco inaczej wygląda to w przypadku przepisania majątku na żonę po śmierci męża. Przede wszystkim należy dowiedzieć się, jak wygląda kolejność dziedziczenia majątku. Otóż po śmierci spadkodawcy w pierwszej kolejności dziedziczy jego małżonek oraz dzieci, przy czym udział małżonka w majątku spadkowym nie może być mniejszy niż ¼. Jeśli zmarły nie miał dzieci i wnuków, dziedziczy małżonek i rodzice zmarłego, a w następnej kolejności zstępni rodziców. A zatem żona odziedziczy cały majątek po mężu tylko wtedy, kiedy nie miał on dzieci, wnuków, a jego rodzice, rodzeństwo czy ich zstępni nie żyją.

Wpływ na kwestię przepisania majątku na żonę po śmierci męża i dziedziczenie ma także to, czy małżonkowie mieli wspólność majątkową. Jeżeli tak, a w trakcie trwania małżeństwa małżonkowie zakupili dom, to po śmierci męża połowa domu będzie należała do żony. Tym samym w skład masy spadkowej wejdzie tylko połowa nieruchomości.

Oczywiście możliwe jest również przepisanie majątku na żonę w testamencie. Mąż może zawrzeć w dokumencie informację, że po jego śmierci cały majątek dziedziczy żona. W tym przypadku jednak pozostali spadkobiercy mogą ubiegać się o zachowek.

Ile kosztuje przepisanie spadku u notariusza?

Wiele osób zastanawia się nad tym, ile kosztuje przepisanie majątku u notariusza. Tak naprawdę wiele zależy tutaj od konkretnego przypadku i od tego, jak bardzo skomplikowana jest cała sprawa. W większości przypadków sporządzenie spadku u notariusza kosztuje maksymalnie kilkaset złotych.

Jednocześnie należy pamiętać, że testament sporządzony u notariusza w praktyce ma większą moc prawną niż testament sporządzony ręcznie – między innymi dlatego, że jego podważenie i unieważnienie jest bardzo trudne. Na notariuszu spoczywa bowiem szereg obowiązków, na przykład upewnienie się, że testator jest świadomy i ma pełną zdolność do czynności prawnych.

Podsumowanie

Wiesz już, jak przekazać spadek jednej osobie. W przypadku zainteresowania takim rozwiązaniem konieczne może być skorzystanie z pomocy prawnika – również po to, aby uchronić wybranego spadkobiercę przed trudnymi sytuacjami. Podobnie jest w przypadku przepisania majątku na żonę. Osoby, które planują sporządzenie testamentu, powinny zadbać o dopełnienie wszystkich wymogów formalnych, tak aby kwestia dziedziczenia nie budziła wątpliwości po śmierci spadkodawcy.

Sprawdź naszą ofertę: spadki Gdańsk oraz spadki Gdynia

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszamy Cię do kontaktu z naszą Kancelarią:
58 354 10 88 lub email: info@kancelaria-temida.com

Skorzystaj z pomocy adwokata z naszej Kancelarii Prawnej w Gdańsku nawet bez wychodzenia z domu!
Umów się na poradę w Kancelarii Adwokackiej, wideoporadę lub poradę telefoniczną.

Leave your comment