Planujesz złożenie wniosku o alimenty, jednak zastanawiasz się nad tym, o jaką kwotę możesz wnioskować? A może to Ty masz być zobowiązany do wypłacania świadczenia i chcesz wiedzieć, jaka może być wysokość alimentów na dzieci? Kwota świadczenia w każdym przypadku ustalana jest indywidualnie. Sprawdź, od czego zależy wysokość alimentów!
Ustalenie wysokości alimentów nie zawsze jest proste
Wydawać by się mogło, że określenie kwoty alimentów nie powinno być niczym trudnym. Wystarczyłoby sprawdzić, ile kosztuje miesięczne utrzymanie dziecko, a następnie podzielić obowiązek jego utrzymania pomiędzy rodziców. W takim układzie osoba zobowiązana do płacenia alimentów w każdym miesiącu wypłacałaby kwotę równą połowie kosztów związanych z utrzymaniem potomka.
W praktyce jednak nie jest to takie proste. Przepisy nie precyzują, w jaki sposób określana jest wysokość alimentów, w związku z czym niejednokrotnie jest to złożony i niezwykle skomplikowany proces. Wysokość alimentów uzależniona jest od wielu czynników, między innymi od możliwości zarobkowych rodziców. Co więcej, każda sprawa związana z alimentami badana jest w sposób indywidualny.
Jak oblicza się wysokość alimentów na dzieci?
Podczas ustalania wysokości alimentów na ogół sąd bierze pod uwagę dwie kluczowe przesłanki. Mowa tu o potrzebach osoby uprawnionej do alimentów. Najczęściej jest to dziecko. Druga kwestia to możliwości zarobkowe osoby, która ma być zobowiązana do wypłacania świadczenia alimentacyjnego.
Potrzeby osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów
Przede wszystkim należy tutaj podkreślić, że sąd uwzględnia tylko te potrzeby, które są uzasadnione i usprawiedliwione. W sytuacji, kiedy o alimenty wnioskuje ten rodzic, który mieszka z dzieckiem i opiekuje się nim, musi on wykazać, jakie są potrzeby dziecka. Oczywiście inne będą potrzeby noworodka, a inne nastolatka, który chce uczestniczyć w zajęciach dodatkowych czy w szkolnych wycieczkach zagranicznych.
Określenie usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej do alimentów jest bardzo ważne, ale jest też trudne. Wśród wydatków na dziecko, które muszą zostać pokryte, wymienić można między innymi:
- wyżywienie,
- ubrania,
- kosmetyki,
- wydatki związane ze zdrowiem (leki, konsultacje medyczne),
- opłaty mieszkaniowe,
- wydatki na edukację,
- zajęcia dodatkowe,
- wyjazdy w wakacje, ferie zimowe czy w weekendy.
Sąd może również wziąć pod uwagę tzw. postulat równej stopy życiowej. Chodzi tutaj o to, aby standard życia osoby otrzymującej alimenty był porównywalny do poziomu, na jakim żyje osoba, która je wypłaca. Na wysokość alimentów nie wypływają z kolei różnego typu świadczenia, takie jak świadczenie rodzinne czy wychowawcze.
Wysokość alimentów na dzieci – co jeszcze warto wiedzieć? Sprawdź wpis: Charakter prawny obowiązku alimentacyjnego
Możliwości zarobkowe zobowiązanego do wypłacania alimentów
Kolejna kwestia, która jest brana pod uwagę podczas ustalania wysokości alimentów, to możliwości zarobkowe tego rodzica, która ma wypłacać świadczenie. I w tym przypadku kwestia bywa skomplikowana, ponieważ sąd nie bierze tutaj pod uwagę wyłącznie aktualnych zarobków, ale też dochód, który osoba taka mogłaby osiągać, gdyby w pełni wykorzystywała wszystkie swoje możliwości zarobkowe. Może to być doświadczenie, wykształcenie, stan zdrowia czy miejsce zamieszkania.
Taki sposób określania możliwości zarobkowych budzi wiele wątpliwości, ponieważ niewiele osób decyduje się na zarabianie mniej po to, aby płacić niższe alimenty – a przynajmniej tak się wydaje. W efekcie może zdarzyć się, że potencjalne możliwości zarobkowe określone przez sąd będą o wiele wyższe niż kwota, którą w danym momencie realnie jest w stanie zarabiać osoba uprawniona do wypłacania świadczenia.
Wiele zależy od tego, jakie działania podejmie tutaj strona wnioskująca o alimenty. Może ona na przykład przedstawić przykładowe oferty pracy dla osób o podobnym wykształceniu i doświadczeniu, gdzie określona jest pensja. Konieczne może być również złożenie zeszłorocznego PIT-u.
W ostatnim wpisie dowiesz się więcej na temat tego, od czego zależy wysokość alimentów: Od czego zależy wysokość alimentów?
Czy istnieje średnia kwota alimentów?
Zdecydowanie nie. W każdym przypadku kwota alimentów ustalana jest w sposób indywidualny, w oparciu o wyżej opisane czynniki. Ważne jest jednak to, aby poziom życia dziecka nie różnił się od tego, na jakim żyło ono przed rozwodem rodziców, a także to, by wszystkie potrzeby dziecka były zaspokajane.
Przykładowo, w większym mieście alimenty mogą być wyższe, z uwagi na większe koszty utrzymania czy konieczność dojazdów do szkoły. Jeśli dziecko choruje, kwota ta również może zostać podwyższona.
Tak naprawdę strona wnioskująca o alimenty może żądać dowolnej kwoty. Istotne jest jednak to, aby była ona w odpowiedni sposób uargumentowana. Sąd, po dokładnej analizie całej sytuacji, przychyli się do wniosku lub zaproponuje inną kwotę alimentów.
Zastanawiasz się, jak obliczyć wysokość alimentów? Koniecznie skorzystaj z pomocy prawnej: Alimenty Gdańsk
Jak obliczyć wysokość alimentów – podsumowanie
Jak widzisz, nie ma jednego uniwersalnego sposobu na obliczenie wysokości alimentów na dzieci. Choć wiele osób – przede wszystkim na etapie postępowania rozwodowego – chciałoby dowiedzieć się, jak obliczyć wysokość alimentów, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z doświadczonym prawnikiem. Wyjaśni on, co wpłynie na wysokość alimentów, a także pomoże na każdym etapie postępowania, dążąc do takiego orzeczenia sądu, które będzie najkorzystniejsze – zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka.