Czego nie robić w trakcie rozwodu

Jakiś czas temu udało Ci się podjąć decyzję o rozwodzie i właśnie czekasz na pierwszą rozprawę? A może zdecydowałeś się na rozwód z orzekaniem o winie i jedna rozprawa nie wystarczyła, dlatego oczekujesz na termin kolejnej? Niestety, wiele osób popełnia błędy w trakcie postępowania rozwodowego. Niektóre z nich mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Dowiedz się, czego nie robić w trakcie rozwodu.

Coraz więcej małżeństw decyduje się na rozwód

Nie jest tajemnicą, że z roku na rok rośnie liczba rozwodów w Polsce. Jak wynika z danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny, w 2021 roku sądy rozwiązały ponad 61 tys. małżeństw. Dla porównania – w 2020 roku rozwodem zakończyło się ok. 51 tys. małżeństw. Obecnie szacuje się, że do rozwodu dochodzi nawet w przypadku 25 proc. związków małżeńskich.

Dane te pokazują między innymi, że rozwód zaczyna być „odczarowywany”, a dla wielu Polaków zakończenie małżeństwa jest korzystniejsze niż trwanie w związku, który nie spełnia ich oczekiwań. I choć rozwód jest doświadczeniem bardzo stresującym, warto podejść do niego w sposób rozważny. Mowa tu między innymi o unikaniu popularnych błędów, które niejednokrotnie mogą okazać się katastrofalne w skutkach.

Czego nie robić podczas rozwodu?

Zastanawiasz się, czego nie robić w trakcie rozwodu? Zacznijmy od tego, że rozwód jest procesem, który może zająć sporo czasu – od podjęcia pierwszych decyzji, poprzez przygotowanie do złożenia pozwu, aż po oczekiwanie na pierwszą rozprawę. Nie zawsze też sąd orzeka rozwód już podczas pierwszego posiedzenia. Zdarza się, że niezbędne są trzy lub cztery rozprawy, a czas oczekiwania na każdą z nich może wynosić nawet kilka miesięcy. Widać więc, że od podjęcia decyzji o rozwodzie i złożenia pozwu, aż do zakończenia małżeństwa, może minąć sporo czasu.

Okres ten bez wątpienia jest czasem dużych zmian. Małżonkowie muszą na nowo zorganizować swoje życie. Z uwagi na liczne zmiany, a także na stres i towarzyszące rozwodowi emocje – bardzo często negatywne – łatwo jest popełnić błąd. Jakich zachowań należy unikać w trakcie postępowania rozwodowego?

Sprawdź naszą ofertę: rozwody w Gdyni

Pochopna zgoda na rozwód bez orzekania o winie

Wiele osób, chcąc jak najszybciej zakończyć postępowanie rozwodowe, pochopnie godzi się na rozwód bez orzekania o winie. Owszem, może to być sposób na szybsze orzeczenie rozwodu przez sąd. Z drugiej jednak strony należy mieć świadomość, że konsekwencje rozwodu z orzekaniem o winie są nieco inne niż w przypadku rozwodu za porozumieniem stron.

Przy rozwodzie z orzekaniem o winie to małżonek winny ponosi wszystkie koszty postępowania. W niektórych przypadkach mogą one sięgać nawet kilku tysięcy złotych, więc warto o tym pamiętać. Tym bardziej że przy rozwodzie za porozumieniem stron koszty najczęściej dzielone są po połowie. Dodatkowo małżonek niewinny może ubiegać się o alimenty od małżonka, który ponosi winę za rozpad małżeństwa. Przy rozwodzie bez orzekania o winie nie ma możliwości wnioskowania o takie alimenty.

Może Cię również zainteresować: Czy adwokat w sprawie rozwodowej jest potrzebny?

Brak ustaleń sądowych dotyczących opieki nad dzieckiem

Kwestie związane z opieką nad dzieckiem nie zawsze rozstrzygane są przez sąd. Jeżeli rodzice znaleźli porozumienie w tej kwestii, sąd może pominąć temat opieki nad dzieckiem w wyroku. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji ustalenia są „dżentelmeńskie” i nie mogą one być w żaden sposób egzekwowane. Jeśli więc masz wątpliwości, czy druga strona nie będzie utrudniała Ci kontaktów z dzieckiem, być może lepszym rozwiązaniem będzie ustalenie kwestii związanych z opieką podczas rozprawy.

Ukrywanie informacji przed swoim adwokatem

Choć może to być pewnym zaskoczeniem, wiele osób skrzętnie ukrywa istotne informacje przed swoim adwokatem. Wynika to między innymi z niechęci do dzielenia się bardzo prywatnymi informacjami z obcą osobą. Niestety, nie można mieć pewności, ile druga osoba ujawni w trakcie postępowania. Kluczowa zasada jest taka, aby podzielić się ze swoim adwokatem wszystkim, co może mieć wpływ na przebieg postępowania.

Czy w trakcie rozwodu można mieć partnera?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy w trakcie rozwodu można mieć partnera. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Zdarza się bowiem, że małżonkowie nadal formalnie pozostają w związku małżeńskim, choć od dawna nie mieszkają razem i nic ich nie łączy. W takiej sytuacji nie powinno dziwić, że znaleźli oni nowych partnerów. Z drugiej strony – rozpoczynanie nowego związku na krótko po rozstaniu, jeszcze przed rozprawą rozwodową, może nie być dobrze postrzegane przez sąd. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy osoba taka chce ubiegać się o opiekę nad dzieckiem.

Należy pamiętać o tym, że w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie małżonek niewinny może ubiegać się o alimenty od małżonka winnego. Jeśli sąd przystanie na taki wniosek, małżonek niewinny będzie otrzymywał alimenty na siebie. Mogą one być wypłacane dożywotnio lub do momentu, gdy osoba pobierająca świadczenie wejdzie w nowy związek małżeński. Istnieje więc ryzyko, że osoba, która jest w nowym związku, będzie miała mniejsze szanse na otrzymanie takich alimentów – sąd może wziąć pod uwagę, że być może osoba ta niebawem zechce zawrzeć nowy związek małżeński.

Prawnik od rozwodów w Gdańsku – postaw na profesjonalne wsparcie

Osoby, które mają przed sobą rozwód, bardzo często czują się zagubione. Nic w tym dziwnego – kończy się małżeństwo, które dla wielu osób było podstawą życiowej stabilizacji. Warto jednak wiedzieć, czego nie robić podczas rozwodu, aby uniknąć poważnych błędów.

Informacje o tym, co robić, a czego nie robić w trakcie rozwodu, można uzyskać od swojego prawnika – to właśnie jego zadaniem jest zapewnienie niezbędnego wsparcia na każdym etapie postępowania. Właśnie dlatego nie warto rezygnować z pomocy prawnej – może bowiem okazać się, że będzie ona niezwykle cenna, również jeśli chodzi o kwestie nieformalne, jak zachowanie w trakcie rozwodu. Dowiesz się, czego nie robić w trakcie rozwodu, a także zyskasz odpowiedź na pytanie, czy w trakcie rozwodu można mieć partnera.

Jeżeli szukasz prawnika od rozwodów w Gdańsku, postaw na wiedzę i doświadczenie. Dzięki temu Twój rozwód będzie mniej stresujący, a przy tym zwiększysz szanse na wyrok, który będzie dla Ciebie korzystny – na przykład w zakresie opieki nad dziećmi czy alimentów.

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszamy Cię do kontaktu z naszą Kancelarią:
58 354 10 88 lub email: info@kancelaria-temida.com

Skorzystaj z pomocy adwokata z naszej Kancelarii Prawnej w Gdańsku nawet bez wychodzenia z domu!
Umów się na poradę w Kancelarii Adwokackiej, wideoporadę lub poradę telefoniczną.