Wielu rodziców decyduje się rozstać kiedy ich wspólne dziecko jest jeszcze małoletnie. Wówczas albo między sobą, albo sądownie – poprzez ugodę ustalają jak będą wyglądać ich kontakty z dziećmi w tej nowej rzeczywistości. Najczęściej dziecko zostaje przy jednym z rodziców, a drugi rodzic ma ustalone z nim kontakty, tj. przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, także komunikacji elektronicznej.
Formy utrudniania kontaktów
Niestety czasem kontakt staje się utrudniony wskutek działań jednego z rodziców, np. niewydawanie dziecka na spotkania, wywożenie dziecka ze stałego miejsca zamieszkania w dni, w które przypadają kontakty, uniemożliwianie kontaktu telefonicznego i elektronicznego.
Dlatego konieczna wówczas jest świadomość, że rodzic, który pada ofiarą takich zachowań nie pozostaje bezradny. Ustawodawca przewidział odpowiednie narzędzia, którymi można się „bronić” w podobnych sytuacjach. Szczególnie ważne jest, aby uzmysłowić dziecku, że nam na nim zależy i naprawdę mimo tych trudności zrobimy wszystko, by się z nim widzieć. Ten problem szczególnie narasta w okresie świątecznym, dlatego poruszamy go teraz.
Jak egzekwować swoje prawa do kontaktów?
Pierwszym krokiem, który możemy podjąć jest wniosek o egzekucję kontaktów. Należy go złożyć w najbliższym, właściwym dla miejsca zamieszkania dziecka sądzie rejonowym. Wówczas zostanie wszczęte postępowanie, podczas którego sąd może zagrozić matce nakazem zapłaty kary pieniężnej za niestosowanie się do oficjalnych regulacji sądowych.
W przypadku braku spodziewanych rezultatów, sąd może nakazać zapłatę ustalonej sumy za każdorazowe naruszenie ustaleń sądu.
Jaka może być wysokość kary?
Nie jest jednak wykluczone zasądzenie o wiele wyższej kwoty.
Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszamy Cię do kontaktu z naszą Kancelarią:
58 354 10 88 lub kom. 784 576 666 oraz 661 105 677 email: info@kancelaria-temida.com
Skorzystaj z pomocy adwokata z naszej Kancelarii Prawnej w Gdańsku nawet bez wychodzenia z domu!
Umów się na poradę w Kancelarii, wideoporadę lub poradę telefoniczną!